ANKARA’DA KILIÇLAR ÇEKİLDİ

14.11.2014
706 kez Okunmuştur.
Cemal İNCESOYLUER`in Kalem`inden
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya görev süresinin dolmasına yaklaşık bir yıl gibi bir süre varken, 06 Kasım 2014 Perşembe günü, tamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez yapacağı Rektör atamaları öncesi Başbakanlık Başmüşavirliği`ne getirildi. Yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Yekta Saraç’ı YÖK Başkanı olarak atadı.
 
Bu aslında beklenen bir gelişme idi. Çünkü 17-25 Aralık 2014 tarihinden itibaren ‘’paralel yapı’’ ile mücadele adına hemen hemen tüm devlet kurumlarına el atılmış, ancak üniversitelerde ‘’paralel yapı’’ ile ilgili hiçbir gelişme olmamıştı. Kamuoyunda üniversitelerdeki paralel yapılmalar konuşulmakta, ancak bu olaya devletin bir şekilde el atması beklentisi yaygın bir kanıydı. Ve devlet bu beklentileri boşa çıkarmayarak, YÖK’ün tepesinden bu işe başladı. Sayın Saraç’ın atandıktan sonraki ilk açıklaması ne oldu: ‘’ Anadolu`daki üniversitelerde bugünlerde devam eden rektörlük seçimlerinde paralel yapının desteklediği rektör adayları tespit edilecek. Cemaat tarafından desteklenen, üniversitede mevcut öğretim üyelerini dışlayarak sadece paralel öğretim üyelerine kadro sağlayan ve mobbing yapan rektörler hakkında soruşturma başlatılacak.’

Geçtiğimiz 15 günlük süreç içerisinde yaklaşık 20 kadar üniversitede ‘’Rektör adayı belirleme seçimi’’ yapıldı. Bu üniversitelerden birisi de, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi idi. Yine kamuoyunda yaygın olarak konuşulan ve YÖK’te de ‘’paralel yapılanmanın etkin olduğu söylenen Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin yeni Rektörü kim olacak sorusu merakla beklenmektedir.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’in 4 yıllık görev süresince, hiçte alışık olmadığımız uygulamalarına şahit olmuştuk. Rektör Şahin’in Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra kamuoyunda paralel yapıya mensup kişiler olarak adlandırılan akademik yöneticilerinin bir kısmını tasfiye etmesi, Rektör Şahin’in ‘’paralel yapıya’’ mensup kişilerden arınıyor algısı oluşturma çabalarından başka bir şey değildi. Ancak paralel yapıya mensup olduğu iddia edilen birçok akademik yöneticisi hala görevleri başındalar veya başka görevlere kaydırılmış durumdalar. Ve görevden alınanlar, Rektör Şahin tekrar atanırsa daha iyi bir pozisyonda görev alacakları yönünde yaygın görüş hakimdir. Sayın Şahin’in tarafındaki bir basın mensubu arkadaşımız, özellikle sosyal medyayı kullanarak bazı mesajlar veriyor. Bu arkadaşımız Rektör Şahin’in iyi bir AK Partili olduğunu ve paralel olmadığını iddia ediyor. Şimdi o arkadaşa sadece bir örnek vereceğim. Paralel yapının sendikası olan  Aktif Eğitim-Sen’in Tokat kurucusu ve Tokat il temsilcisi olan şahsı Rektör Şahin Üniversiteye genel sekreter yapmak üzere Tokat’taki bir ilkokuldan üniversiteye getirdi. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Rektör Şahin bu şahsı genel sekreter yapmaktan vazgeçerek yüksekokul sekreterliğine atadı. Bu şahsı Rektör Şahin şuanda basın danışmanı olarak kullanmaktadır. 

Özellikle Rektör Şahin’in yanında duran, AK Partililiği ile bilinen, akademik hayatının sonuna gelmiş bazı kişilerin hala Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’in üzerine yapışmış olan ‘’paralel’’ olgusunu ortadan kaldırma gayreti içinde olduğunu duyuyoruz. Sayın hocalarım yapmayın, bu ‘’paralel’’ illetinin altında ezilir kalırsınız. Sayın Cumhurbaşkanının hassasiyetini anlamıyor musunuz, yoksa anlamak mı istemiyorsunuz. Zaten Rektör Şahin’ini koruduğunuz için camialarınızdan büyük tepki alıyorsunuz. Cumhurbaşkanı’ndan zılgıt yemeyin. 

Bir sözümde yerel siyasi aktörlere olacak. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ının hassasiyetlerini artık iyi okuyun. Hani üst perdeden konuşuyor da anlaşılmıyor desem, öyle de yapmıyor. Çok basit bir üslup kullanıyor. Ne diyor: PA-RA-LEL LE MÜ-CA-DE-LE. Arkadaşlar lütfen anlayın artık. Ulusal güvenliği, bu yapı tehdit ediyor diyor, Mahremimize girdiler diyor. Neden anlamıyorsunuz. Paralele bulaşmış, sağından solundan geçmiş ne varsa diyor. Onun için yerel siyasi aktörler, bakın kulağımıza kadar geliyor, Rektörlük için Prof. Dr. Osman Demir ismini seslendiriyorsunuz. Paralelin Özel Üniversitesi, Samsun Canik Başarı her adamı mütevveli heyetine almaz, Dekan yapmaz. Silkinin ve kendinize gelin arkadaşlar. Sonra bunun altında siyaseten ezilir kalırsınız da haberiniz dahi olmaz. Aynen Prof. Dr. Osman Demir’de olduğu gibi. 

Şunu asla unutmayalım. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ilk parti başkanlığına seçildiği gün yaptığı tarihi konuşmada ne dedi ‘’PARALELLE MÜCADELE’’, YÖK başkanı ilk atandığı gün ne dedi: Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç ‘’Üniversitelerdeki ‘’PARALEL YAPIYA NEŞTER’’, size ne oluyor kardeşim. Bu insanlar Sayın Cumhurbaşkanı’nı anladı da, siz neden anlayamıyorsunuz.

Diğer yandan önceki bir yazımda Prof. Dr. Mahfuz Elmastaş’ın aldığı oy sayısının sürpriz olduğunu belirmiştim. Kamuoyundan aldığımız bilgiler doğrultusunda, aslında Elmastaş’ın normalde temsil ettiği cemaatin 35 civarında oyunu aldığı, beraberinde 5-10 civarında da ikili ilişkiler ve hemşerilerinden oy aldığı, ancak geriye kalan 35 civarında oyun, Rektör Şahin’le başlangıçta hareket edip, sonraları Rektör Şahin tarafından yönetimden tasfiye edilen ve ters düşen muhalif paralel diye adlandırılan öğretim üyelerinden aldığı konuşulmaktadır. Ha Sayın Elmastaş kutlamalara erken başlamışsınız. Fakültenin birisinde Rektörlük pastası kesmişsiniz. Hocam bu ülkede yarının ne olacağını kimse kestiremez. Hatırlatmak istedim.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.11.2014
Güncelleme Tarihi : 14.11.2014