Çocuk İstismarı Hakkında Basın Açıklaması

5.5.2016
310 kez Okunmuştur.
      Vicdan Hareketi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Menderes Kömür, son günlerde memleketimizde infiale sebep olan çocuk istismarı meselesi ile alakalı Vicdan Hareketi’nin bakış açısını kamuoyu ile paylaştı.
Dernek tarafından yazılı olarak servis edilen açıklamada Menderes Kömür şunları kaydetti:
Ülkemizde son aylarda, Karaman ve sonrasında şehrimizin de içinde bulunduğu pek çok şehirden çocuk istismarı ile ilgili ihbarlar ve bu suçun işleniyor olduğuna dair iddialar, her vicdan sahibi insan gibi bizi de rahatsız ediyor. Böyle bir suçun işlenebilme ihtimali dahi, yüreğimizi paramparça etmeye yetiyor. Suç işlendikten sonra ülkemizde gördüğümüz manzara ise çok hazindir. Hukuktaki temel kaidelerden biri olan “suçun şahsiliği” ilkesi ayaklar altına alınarak, suçu işleyene odaklanılmadan kitlesel bir linç istenecek seviyede toplumun her kademesinden taleplerin yer buluyor olması, geldiğimiz hali ortaya koyuyor. Bunları söylerken aynı zamanda ihmal, göz yumma ve delilleri karartma ihtimalidahilinde olan herkes ve her kurumun da cezalandırmadan kaçamayacağı bir ortam diliyoruz. 

Toplumsal yahut da siyasi mercilerin bu mesele üzerinde birbirleri ile aşık atıyor olmasını ibretle seyrediyoruz. Hangi siyasi menfaat, hangi siyasetçinin siyaset hayatının son bulması ya da hangi siyasi aklın çökmesi, çocuklarımızın yaşadıklarını geri çevirebilecek ya da bu sorunu ortadan kaldırabilecektir? İnsanların, kendi hizbine destekçi bulmak için çocuklar da dahil her meseleyi kullanabiliyor olmasından müştekiyiz.

Tüm bu bahsettiklerimizin yanında şunu da söylemek gerekir: Basın organlarında çocukların da televizyon seyredebileceği bir saatte, adını anmak istemediğimiz bu iğrençliğin en ince ayrıntılarına kadar anlatılıyor olduğunu duymak ise tahammül edilir iş değildir. Hukukun bu mesele ile alakalı yaptırımlarını uygulaması ve kamunun, olayı siyasi manipülasyonların önünü alacak biçimde takip etmesi gerekmektedir. İstismara uğrayan çocukların ve ailelerinin sesini çıkarmadan toplumu ve medyayı izlediği asla akıllardan çıkarılmamalıdır.

Çocuklar denilince, hassasiyetimizin artmasını ve dünyanın kirine bulaşmamış masumlara karşı daha yalın biçimde düşünebilme becerisinin kazanılmasını diliyoruz. Bu konuda sorunun toplumsal bir mesele olarak kabul edilerek, sebeplerine doğru inilmesi, reddetmek yerine çaba göstermek gibi bir bakışla ancak mümkün olacaktır. Tüm yurttaşlarımız ve toplumda etkili olan herkese yine “vicdan” diyoruz.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.5.2016
Güncelleme Tarihi : 5.5.2016
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar