YILDIZLAR GEÇİDİ GİBİ FİLM GALASI

1.10.2017
825 kez Okunmuştur.

  YILDIZLAR GEÇİDİ GİBİ FİLM GALASI

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF)tarafından organize edilen ‘’Türk Dünyası Belgesel  Film Galası’’ İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesindeki Cemil Bilsel Konferans Salonunda yapıldı.TRT Avaz’ın canlı olarak yayınladığı program;  yıldızlar geçidini aratmadı.

 

Ödüllerin sahiplerini bulduğu gecede ,siyaset, iş dünyası ve basından önemli isimler dikkatleri çekti.

  Tokat Ak Parti Milletvekili  Prof. Dr. Coşkun Çakır Osmaniye MHP Milletvekili Ruhi Ersoy,  RTÜK Üyesi Esat Çıplak,  Şair ve yazar Canan Mat,  İstanbul Tokatlılar Platformu Genel Başkanı Yusuf Uzun,  Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca,  Tokat Haber Gazetecisi  Yazı İşleri Müdürü  Kemal Özdilek, Gazeteci Zekayi  Durak , Kazakistan Türk Medeniyetler Vakfı Başkanı Ahmet Bağduran, FESİAD Genel Sekreter Abdulbesim bu muhteşem gala da hazır bulundular.

TDGF Genel Başkanı Menderes Demir, katılanlara teşekkür ederek, festivali düzenlemekteki amaçlarına işaret ederek, geniş bir coğrafyaya, zengin bir kültüre sahip Türk devletlerinin öz ve kök değerlerini belgesel vasıtasıyla Türkiye ve dünyaya yaymak maksadıyla festivali yaptıklarını anlattı.

Demir, devlet kurumlarıyla özel kuruluşların destek verdiği festivalin bir nevi imece usulüyle yapıldığını kaydederek, `` 2. kez organize ettiğimiz bu festivale, Türk coğrafyasının 23 bölgesinden belgesel film geldi. Belgesellerin konusu, Türk kültürü ve Türk`ün dünyaya bakış açısıydı. `` dedi.

`` Profesyonel `` kategorinin birincilik ödülünü, Türkmenistan`dan katılan Aina Meredova kazandı. Blank Sheet adlı filmiyle ödüle layık görülen Meredova geceye katılamadığı için ödülünü TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşarİstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak`tan teslim aldı.

`` Word Remained From Forefathers `` filmiyle Kırgızistan`dan katılan ve ikincilik ödülünü kazanan Moldoseyit Nambetakonuv`un ödülünü Tokat Milletvekili Coşkun Çakır takdim etti.

Sıraç Türkmenlerinin hikayesini ``Sıraç`` adlı belgeselde ele alan Gülşan Saru da üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Özel Ödüller

Öğrenci kategorisinde yarışan Kırgızistanlı genç yönetmen Kasiet Kubanıçbek `` Oymok `` ile birinci, Anıl Bayrak ve Fatema Khawari `` Kaset `` filmiyle ikinci, Kırgızistanlı yönetmen Ayzada Aliyeva ise ``Derviş`` filmiyle üçüncülüğe layık görüldü.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Türkmenistanlı yönetmen, senarist ve oyuncu Hocakulu Narlıyev`e verildi. Azerbaycanlı yönetmen, senaryo yazarı, oyuncu Tevfik İsmailov anısına verilen ``Tevfik İsmailov Özel Ödülü``, `` 7 Kız Tiyatrosu`` filmine imza atan Başkurdistanlı yönetmen Kristen Gainet`in oldu.

Türk Dünyası Özel ödülü, `` Genç Pehlivanlar `` filmiyle Mete Gümürhan`a, İpekyolu Özel Ödüllü `` Kaderine Terk Edilenler`` filmiyle Kerküklü yönetmen Reşad Salihi`ye, Kültür Özel Ödülü ise ``Yörük Ali`` filmiyle Özlem Balcı`ya takdim edildi.

     Festival hakkında

 `` Profesyonel`` ve ``Öğrenci Filmleri`` olmak üzere iki kategoride gerçekleşen festivalin jüri başkanlığını Hocakulu Narlıyev üstlendi. Festivalin jürisi Dr. Zeynel Koç, Doç. Dr. Abdülhamit AvşarMehmet Güleryüz, Albina Nafigova Kazan, Ahmet Yeşiltepe, Artıkpay Süyündükov ve Bahtiyar Karaca`dan oluştu.

Festivale, Türkiye`nin yanı sıra AzerbaycanKazakistanKırgızistanÖzbekistanTürkmenistanİranKosovaRusyaTataristan, Yakutistan, Başkurdistan, Hakasya, Çuvaşistan, Kabardey Balkar, Gagavuzya ve Irak Kerkük`ten başvuru geldi.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 1.10.2017
Güncelleme Tarihi : 1.10.2017
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar