KANAL TOKAT, ÇEVRE DOSTU PROJELERDEN BİRİSİDİR

13.10.2017
1020 kez Okunmuştur.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat`ta sosyal hayata, ekonomiye ve turizme katkı sağlamasını hedefledikleri Kanal Tokat projesinin çevre dostu bir proje olduğunu söyledi

    Kanal Tokat Projesi ile ilgili son günlerde bazı basın çevrelerince çevreci bir proje olmadığı, ırmağın doğal akışına zarar verdiğine dair çıkan haberleri Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na sorduk.

    Tokat Belediye Başkanı konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

    Kanal Tokat Projemizi uzun ve meşakkatli bir hazırlık safhasından sonra başlattık. Proje başlamadan DSİ Bölge Müdürlüğü önümüze 30’a yakın unsur koydular. Bu unsurlar sel, deprem, yeraltı su seviyesi gibi daha birçok konuyu kapsamakta idi. Bizlerde tek tek bu unsurları ele alarak proje iznini aldık.

   Değerli Basın Mensupları; gelişen çağımızda böyle vizyon projenin çevreye zarar vermesi kesinlikle söz konusu olamaz, devlet buna müsaade etmez. Biz de böyle bir işin altına asla girmeyiz.

  Proje  kapsamında 1,5 Km alanda sahanın membranla kaplanmasındaki amaç lastik bent ile yükseltilecek su seviyesinin yeraltı su seviyesini yükseltmesini önleme amaçlıdır. Yapılan imalat lokal olarak yapılmıştır. Irmağın her iki yakasındaki yeraltı suyunun yapılan etüt ve proje çalışmaları sırasında ırmak yatağından beslenmediği tespit edilmiştir. Irmak yatağındaki kot düşüklüğü ve yamaçlardaki eğim düşünüldüğünde bunun mümkün olmadığı uzmanlarca da tespit edilmiştir. Yani ırmak yatağından yeraltı suyuna dışa doğru beslenme söz konusu değildir.

Çevreden gelen yeraltı sularının ırmağa giriş yapamaması dolayısıyla bundan dolayı yeraltı su seviyesinin yükseldiği iddiası da doğru değildir. Çevreden gelen yeraltı sularının doğal akışını sağlamak amacıyla projenin sağ ve solunda ırmak taban kotunun altına giden kolektörlerin çevresi kumlu, çakıllı malzeme ile doldurularak doğal drenaj sağlayacak şekilde imalatı yapılmıştır. Yani burada da ırmak yatağına girişi düşünülen yeraltı sularına doğal akış kanalı düzenlenmiş olup, ekosistem korunmuştur. Proje yapımı sırasında bir tane ağaç kesilmemiş olup, yaptırdığımız rekreasyon projesinde ırmağın her iki yakasında yeşilin daha da artırılması hedeflenmiştir.

Bütün bu teknik mevzular DSİ ile paylaşılmış teknik rapor ve projelerin onayı DSİ’den alındıktan sonra işlemler yapılmıştır.

Değerli Basın Mensupları; eski ismi ile Çağgölü diye isimlendirilen alanda birkaç iş yerinin bodrum katlarında normalin üstünde su yükselmesi yaşandığı, bu sorunun projemizden kaynaklandığı söylenmektedir. Bunu asla kabul etmiyoruz.

Konu ile ilgili diğer muhatap DSİ Müdürlüğümüzle de yaptığımız teknik toplantı ile ne DSİ ne de bizim yaptığımız çalışmaların yeraltı su seviyesini bir anda bu kadar yükseltemeyeceği mühendisler ve teknik bilgilendirme ile ifade edildi. Kanal Tokat Proje alanının çevresinde alınan teknik tedbirler ve yeraltı suyunu besleyecek havzanın darlığı göz önüne alındığında burada böyle bir yeraltı su seviyesi yükselmesine sebebiyet verebilecek bir durumun oluşamayacağı teknik uzmanlar tarafından da belirtildi.

Irmağın diğer yakasında işyerleri ve yerleşim alanlarında böyle bir durum yaşanmazken sol tarafta birkaç işyerinin bodrum katlarında yeraltı suyunun yükselmesini Kanal Tokat’a bağlamak teknik olarak mümkün değildir.

    Mağduriyet yaşayan işyeri sahipleriyle DSİ ve Belediyemiz teknik personeliyle yaptığımız toplantı ve proje bilgilendirmesinde; olayın ne Kanal Tokat ne de DSİ’nin ırmak yatağında başlattığı tahkimat’tan kaynaklanmadığı ortaya konulmuştur. Sorunun sebebiyet tarafı olmamamıza rağmen işyeri sahiplerinin beklentilerini karşılamak için, talepleri dinlenmiş ve sorunu çözmek için ırmak yatağında DSİ tarafından biriktirilen kum, çakıl birikintileri Belediyemizin de desteği ile alınmaya başlanmıştır.

   DSİ Müdürümüz yaptıkları çalışma ile ırmak taban topuk alanını daha da düşürdüklerini bunun da yeraltı su seviyesini biraz daha aşağıya çekeceğini ifade etti. Yine bulunduğumuz mevsim itibariyle yeraltı su seviyesinin yeryüzünden en alçak seviyesinin yaşandığı bir mevsimde olduğumuzu da açıkladı. İşyerlerinin bulunduğu sahanın (eski ismi ile Çağgölü) eski bir bataklık alan olmasından dolayı doğal su akışına havza oluşturabileceğini söyledi.

  Sol Sahil Sulama Kanalından yeraltı suyuna kaçak olup olmadığını gözlemlemek için kanalın suyu kesilip yine Almus Barajı kapakları kapatılarak ırmaktaki su seviyesi düşürülüp yeraltı su seviyesi kontrol edildi. Jeologlar bu bölgede yeraltı su seviyesinin daima bu seviyelerde bulunmasının yapıdan dolayı normal olduğunu belirttiler.

  Diğer bir konu ise canlı hayatının olumsuz etkilenmemesi için ana gövde üzerinde balık geçidi her türlü canlının set içerisine giriş ve çıkış yapacağı şekilde tasarlanmıştır. Böylece doğal hayat bent ile kesilmemiş doğal hayat korunmuş, ekosistem muhafaza edilmiştir. Su tutulurken de setten sonraki canlı hayatı korunarak su tamamen kesilmeden yavaş yavaş su tutulabilmesi tasarlanmıştır. Kaldı ki seddin üstünden akacak su şelalesi suyu oksijenle buluşturacağı için canlı hayatına katkı da sağlayacaktır.

   Değerli Basın Mensupları; Kanal Tokat, Tokat’ın çevreci kalbi olarak, sosyal hayatımıza ve Tokat ekonomisine, turizmine büyük katkılar sağlayacaktır. Biz yaptığımız bütün projeleri halkımızın onayını alarak gerçekleştirdik. Bu proje Tokat halkının umutla beklediği halka mal olmuş bir projedir. Her şey daha güzel bir Tokat için. Bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.10.2017
Güncelleme Tarihi : 13.10.2017