CHP’Lİ DURMAZ ÇEKEREK IRMAĞI ÜZERİNE YAPILACAK 8 HES MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

31.1.2018
208 kez Okunmuştur.

  Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na  soru önergesi verdi. Durmaz: “Çekerek ırmağı aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge halkının su kaynağıdır. Tarım ve hayvancılığın devam etmesinin ana kaynağı ırmak suyudur.

Bu projelerin yapımı başlandığı günden beri bölgede çok sayıda ağaç yok edilmiş, doğal ve tarihi yapı tahribe uğramıştır” dedi. Ve soru önergesinde: Çekerek ırmağı üzerine yapılacak olan 8 HES ile ilgili Başbakan Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle sorular yöneltti.

 

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

  Kadim Durmaz

 Tokat Milletvekili

   Tokat’ımızın en güzel ovalarından, tarihi ve doğal güzellikleriyle ve ünlü çekerek ırmağını üzerinde yapımı devam eden 8 ayrı HES projesi bulunmaktadır. Çekerek ırmağı aynı zamanda tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge halkının su kaynağıdır. Tarım ve hayvancılığın devam etmesinin ana kaynağı ırmak suyudur.

Bu projelerin yapımı başlandığı günden beri bölgede çok sayıda ağaç yok edilmiş, doğal ve tarihi yapı tahribe uğramıştır.

 

 

 

         Bu bağlamda;

  • Çekerek ırmağı üzerinde bulunan köylerde, kamulaştırma olmamasına rağmen köylünün arazisindeki ağaçların kesildiği doğru mudur? Bu konuda bir denetim yapılmış mıdır?
  • Bölgede Kayıp Roma Kenti bulunduğunu biliyor musunuz?

 

  • Kayıp kent için acil kazı çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bölgedeki HES çalışmalarını durdurmayı düşünüyormusunuz?
  • Çekerek ırmağı üzerindeki HES projelerinin devam etmesiyle bölgede tarım ve hayvancılık yapılamayacaktır. Bölge halkının geçimini nasıl sağlayacağı konusunda bir ön görünüz var mıdır?
  • Tarım ve hayvancılığı bitirecek, bölgenin tarihi ve doğal yapısını bozacak projelere ÇED olumlu raporu verilmesinin nedeni nedir?
  • HES projeleri bölgede yaşayan halkın özel yaşam alanlarını da yok etmektedir. HES projeleriyle kaldırılacak olan mesire yerleri ve piknik alanları hangileridir?
  • Bölgede acele kamulaştırma yapılmasının nedeni nedir?
  • Çekerek ırmağı; önemli bir sit alanı, halkın geçimini sağladığı tarım arazisi ve bölge halkının sosyal yaşam alanı olması özelliğiyle HES projelerine uygun değildir. Buna rağmen ÇED olumlu raporu çıkmasının nedeni nedir? ÇED raporları düzenlenirken yeterli ön inceleme yapıldığını düşünüyor musunuz?
  • ÇED raporlarının iptaline dair davalar sonuçlanana kadar projeleri durdurmayı düşünüyor musunuz?
  • Bölgede birçok ağaç kesilmiş ve doğal yapı tahrip edilmişken, 2017 Haziran ayında proje değişikliği yapılmasının nedeni nedir?

 

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 31.1.2018
Güncelleme Tarihi : 31.1.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar