38 YETİŞTİRİCİYE 1615 DÜVE HİBE EDİLECEK

20.7.2018
255 kez Okunmuştur.

2018 yılı düve destekleme uygulamasından yararlanmak için Tokat`tan başvuran 38 yetiştiricinin başvurusu kabul edildi. Yetiştiricilere 1615 düve verilecek. Uygulamanın Tokat hayvancılığının geliştirilmesine büyük katkı sunması bekleniyor.

            Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı (2018/11460) ve uygulama esasları tebliği (2018/21) ile 2018 yılı hayvancılık desteklemeleri resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetiştirici bölgesi olarak belirlenen 30 ilde düve alım desteklemesi yürütüldü ve ilimizde de müracaat eden yetiştiricilerimize ait işlemler bitirildi.  Düve alım desteklemesi kapsamında belirlenen ırklarda Gebe düve ve boş düve alımlarına Bakanlığın belirlediği fiyat üzerinden % 30 hibe uygulaması yapılacak. 20 baş ile 100 baş arasında kombine ve etçi ırklar ile yapılacak düve alımlarına %30 hibe uygulaması gerçekleştirilecek. Destekleme kapsamında; Simental, Kırmızı/siyah Angus, Hereford, Limuzin, Şarole, ve Belçika mavisi ırklarında yapılacak düve alımları konusundaki hayvan alımı yatırımlarını kapsıyor.

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bu kapsamda müracaat eden tüm yetiştiricilerin müracaatlarının onaylandığı belirtilerek, ``Düve alımı yapmak isteyen 38 yetiştiricimize için 1615 hayvanda destekleme uygulaması yapılacak olup ilimiz hayvancılığının geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.

``Yetiştiricilerimizin destekleme işlemleri için başvurdukları İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir.

Gebe ve boş düve temini noktasında düvelerin alınabileceği yerler;

-Hastalıktan Ari işletmeler

-Düve yetiştirici merkezleri

-TİGEM

-Tarım Kredi Kooperatif (TKK) iştirakleri

-Damızlık Yetiştirici/Üretici örgütleri merkez birlikleri kendi ortak/üyeleri için

-Süt Üreticileri Birliği`` denildi.

            Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdürü V. Ümit Ok İlimizde hayvancılığın daha da ileriye götürülmesi amacıyla faaliyetler yürüttüklerini, düve alım desteklemesinin ilimiz için bir fırsat olduğunun altını çizerek üreticilerin azami oranda faydalanmaları için gayret gösterdiklerini belirtti. Projesi onaylanan hak sahibi yetiştiricilere alacağı hayvanlar için şimdiden hayırlı olmasını kuracakları işletmelerin bol kazançlı olması temennisinde bulundu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 20.7.2018
Güncelleme Tarihi : 20.7.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar