BİÇERDÖVER KONTROLLERİ DEVAM EDİYOR

21.7.2018
124 kez Okunmuştur.

  Tokat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Akbelen köyü arazisinde biçerdöver kontrolü çalışmaları yerinde incelendi. Yapılan kontrolde hasat ve harman ile ilgili çalışmaları hakkında çiftçiler bilgilendirildi.

            Tokat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Akbelen köyü arazisinde İl Müdür V. Ümit Ok ve İl Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Sever ile birlikte biçerdöver kontrolü çalışmaları yerinde incelendi. Yapılan kontrolde İl Müdürlüğünün hasat ve harman ile ilgili çalışmaları hakkında çiftçiler bilgilendirildi.

            Konuya ilişkin Tokat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ``Biçerdöver ile hasatta ortaya çıkan dane kayıpları hiç şüphesiz ülke ekonomisine her yıl milyonlarca lira zarara neden olmaktadır. % 1 oranındaki dane kaybı dahi 180.000 ton hububatın tarlada bırakılması demektir. Biçerdöver imal eden firmalar biçerdöverlerini sıfır dane kaybına göre üretmektedirler. Tarlanın verimi ve arazinin durumuna bakılarak biçerdöverlerin uygun çalışma hızında gitmesi sağlandığında sıfıra en yakın dane kaybına ulaşılmaktadır. Biçerdövere bağlı olmayan bir takım olumsuz şartları da dikkate aldığımızda dahi dane kaybının  % 3`ü aşmaması gerekmektedir.

            İlimizde 2018 yılında yaklaşık 240 bin hektar alanda hububat ekimi gerçekleşmiş olup bu alanın tahmini % 40 biçerdöverle hasat yapılmaktadır. İlimizde 51 kontrolör personelimizle biçerdöverlerin kontrolleri yapılmaktadır.`` denildi.

            Biçerdöver koordinatörü Ziraat Mühendisi Ahmet Öztek; biçerdöverle yapılan hasatta dikkat edilmesi gereken konularda bilgi verirken yapılan kontrollerde biçerdöverlerin ayarları, operatörlerin, biçerdöver sahiplerinin ve arazi sahiplerinin tebliğimize göre görev ve sorumluluklarının tam ve eksiksiz yapılıp yapılmadığı denetlendiğini belirtti. Bunun yanında, çiftçiler anız yakma, dane kaybı, mekanizasyon kullanımı, tarımda iş güvenliği, çeşit seçimi hakkında çiftçileri bilgilendirildi.

            Öztek, biçerdöver sahipleri ile sözleşme imzalanması, operatör belgesi olmayan biçerdövercilere ürünler biçtirilmemesi, biçerdöverin biçme hızı, dolap devri, batör - kontrabatör ayarının ürüne göre ayarlanması, yangın ihtimaline karşı iki adet 12`şer kg`lık yangın tüpü bulundurulması, biçim yüksekliğini anız yakılmasına imkân tanımayacak şekilde yapılması, biçerdöverlerin sabahın çok erken saatlerinde çalıştırılmaması, iş güvenliğinin sağlanması için gereken tedbirlerin alınması ve biçerdöverlerin ekim alanları arasında karayolu ile nakillerinde her türlü trafik kurallarına uyulması gerektiğini söyledi.

            2018 yılı  hasad sezonunda İl Müdür Vekili Ümit Ok çiftçilerimize bol ve bereketli kazanç getirmesi temennilerinde bulunuldu

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.7.2018
Güncelleme Tarihi : 21.7.2018
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar