EMEKÇİLER ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ

31.1.2019
298 kez Okunmuştur.

   Hizmet-İş Tokat İl Başkanı Resul Demir işçilerin ücretlerine TUİK tarafından yüzde 20,30 açıklanan 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) oranında zam yapılmasını talep ettiklerini kaydetti. Demir, ``Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışmakta iken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasını taleplerimizi yineliyoruz.`` dedi.

            Hak İş-Hizmet iş Tokat İl Başkanı Resul Demir, yaşanan enflasyonla emekçilerin satın alma gücünün azaldığına dikkat çekerek, çalışan kamu emekçilerinin enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini savundu.

            Hak İş-Hizmet İş Tokat İl Başkanı Resul Demir Tokat yaptığı açıklamada; “HİZMET-İŞ Sendikasının 41. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle Ankara’da toplanan HİZMET-İŞ Sendikasının Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında; teşkilatlanma çalışmaları, taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde yaşadığı sıkıntılar, kadro kapsamı dışında kalan taşeron işçilerin durumunun görüşüldüğünü belirtti. Demir, özellikle asgari ücretle çalışan üyelerin maaşlarına TUİK tarafından %20,30 olarak açıklanan 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) oranında (%20,30) artış/zam yapılmasını talep etme kararı alındığını iletti.

            Demir, açıklamasında, ``696 sayılı KHK ile kamuda taşeron şirketler bünyesinde çalışmakta olan işçilerin, sürekli kamu işçisi kadrolarına ve işçi statüsüne geçiş işlemleri 02.04.2018 tarihi itibariyle tamamlanmıştı.

            Kadroya ve işçi statüsüne geçişi yapılan işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmişti.

            TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) %20,30 olarak açıklandı. Bu nedenle çalışanların satın alma gücü azaldı. Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışmakta iken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasını taleplerimizi yineliyoruz.

            Bu kapsamdaki çalışanların çok büyük talep ve beklentileri bulunmaktadır. Üyelerimiz bu taleplerini dilekçe göndermek şeklinde demokratik yöntemlerle ortaya koymaktadırlar. Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz.

            2018 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir.

            Bu toplu iş sözleşmesine göre belirlenen ücret zamlarına geriye dönük altı aylık enflasyon farkı eklenmiştir. Bu şekilde, 2018 ve 2019 yılında yapılan zamlar ile kamu çalışanları enflasyon karşısında korunmuştur.

            Bu nedenle, bizde Sendikamız HİZMET-İŞ olarak, işçilerin ücret ve sosyal haklarında artan enflasyon karşısında, TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) %20,30 oranında artış / zam yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 31.1.2019
Güncelleme Tarihi : 31.1.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar