“Kitap Tokat” Projesi kapsamında kitap dağıtımı gerçekleştirildi

6.2.2019
468 kez Okunmuştur.

  “ Kitap Tokat” Projesi kapsamında kitap dağıtımı gerçekleştirildi

Tokat’ta anaokulu, ilkokul, ortaokuldaki 70 bine yakın çocuk için özel olarak 200 bin kitap bastırıldı. Liseler için özel bastırılan kitaplar ile birlikte toplam 113 bin çocuğa ulaşılacak. 

            Tokat Valiliği koordinesinde yürütülen “Kitap Tokat” Projesi kapsamında Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberinde Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili,  Ticaret Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan ve diğer kurum müdürlerinin katılımı ile Kemal Arat İlkokulu’nda kitap dağıtımı gerçekleştirildi. Proje kapsamında il genelindeki anasınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencileri 200 bin kitap ile buluştu.

  ÇOCUKLARI İÇİN ÖZEL KİTAP BASTIRILDI

            Çocuklar için tasarlanan kitaplarda; saygı, paylaşım, dürüstlük, adalet, mutluluk, üretim, bütünlük, özgüven gibi değerler çocukların da sevebileceği nitelikte özel olarak resmedilip yazıldı.

Çocukların okuma kültürüne katkı sağlanması amacıyla hayata geçirilen Kitap Tokat Projesi ile öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmaları amaçlanıyor.

Çocuklara kitap okumaları için tavsiyelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, velilerden de çocukların okuma kültürüne katkı sağlamalarını beklediklerini söyledi.

 Tokat’ta ki bütün okulları zenginleştirilmiş kütüphane ile donatacaklarını belirten Vali Balcı, birkaç yıl içerisinde Tokat’ın Türkiye’de en çok kütüphaneye sahip il haline geleceğini kaydetti.

Eğitimi ve çocukları önemsediği kaydeden Vali Balcı bu kapsamda ‘Eğitim Tokat’ projesinin başlatıldığını belirterek, kitap okumanın bu projenin çok önemli bir bileşeni olduğunu söyledi.

  TOKAT TÜRKİYE’NİN EN ZENGİN KİTAPLARININ OLDUĞU İL OLACAK

            Çocukların kitap okumasını desteklediklerini ifade eden Vali Balcı, “Tokat Türkiye’nin en zengin kitaplarının olduğu il olacak. Tokat merkez, ilçe ve köylerinde 113 bin öğrencimizi hedefleyerek yaptığımız bir çalışma. Çocukların hayal dünyalarına, yazma kültürlerine katkı sağlamak için özel defter de dizayn ettiriyoruz. Onlar da önümüzdeki günlerde çocuklarımıza verilecek. Eğitim Tokat’ta sadece okuma yok. Çocukların göz, kulak, ortopedi taramalarından, diş sağlığı taramalarına kadar her şey var.  Sadece tarama yapıp bırakmıyoruz aynı zamanda tedavilerinin yapılma sürecini de takip ediyoruz. Kodlama eğitiminden müzik, resim odalarının yapılmasına kadar, engelli çocuklarının ihtiyaçlarının karşılanmasından, çölyak hastası çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına, evde özel eğitim gören çocuklardan, bilişim atölyelerinin yapılmasına kadar bir sürü bileşeni olan, velilerin eğitiminden, öğretmenlerin yazarlarla, bilim adamları ile buluşturulmalarına kadar, çocuk edebiyatı günlerinin geliştirilmesinden un, tuz, şekerin düzenli kullanımına kadar çok bileşeni olan bir proje.

Buradaki gaye, çocuklarımızı önemsiyoruz, ülkemizi seviyoruz, Tokat’taki çocukların başarılı olmaları bizi mutlu ediyor. Velilerimiz de bu işe katılınca başarı zaten kaçınılmaz olur. Bu yüzden de önemsiyorum. Yabancı dil eğitimi çok önemli, aynı zamanda Spor Tokat diye de bir proje başlattık. Anasınıfından lise son hatta üniversite okuyan öğrencilere kadar özellikle de küçük çocuklar için satranç, jimnastik, atletizm, büyükler için voleybol, basketbol, hentbol gibi spor kültürü oluşturup, spor altyapısına katkı sağlayacak en azından her çocuğu bir spor dalı uğraştıracak alan kazandırmaya çalışıyoruz. Bunları el birliğiyle gerçekleştiriyoruz” dedi.

  ÇOCUKLARI ÖNEMSİYORUZ

            Çocukların her alanda yetiştirilmelerini önemsediklerini ifade eden Vali Balcı, “Bizim buradaki amacımız, temel gayemiz, öğretmenlerimize ve velilerimize destek vermek, çocuklarımızı yüreklendirmek. Eğitim camiasının kıymetli çalışanları, aktörleri, paydaşları bu işi başarıyla yürütüyor. Bizim de şehir olarak çorba da tuzumuz olursa daha önemli hale gelir.   Bizim eğitim konusunu sahiplenmemiz lazım. Eğitim hepimizi ilgilendiriyor. İl Valisi olarak beni de ilgilendiriyor. Eğitim sorunları ile yakından ilgilenmek, dertlerini çözmek, problemlerinin çözümüne katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tokat’ta da çok kıymetli bir eğitim camiası var. Fedakâr şekilde çalışan öğretmenlerimiz var. Güzel şeyler üretiyorlar. Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere okul müdürlerimiz, ilçe milli eğitim müdürlerimiz, ilçelerde kaymakamlarımız hepsi bu projelerin içinde. Ama o da yetmez. İl de bunu destekleyecek. Bürokrasi, sivil toplum örgütleri ve siyasetçilerimiz olarak da biz bu işi desteklemeliyiz. Bu yüzden anlamlı ve önemli, eğitime sahip çıkmamız lazım” şeklinde konuştu.

  AMAÇ OKUMA KÜLTÜRÜNE KATKI SAĞLAMAK

 Tokat merkez, ilçe ve köylerinde bu hafta kitap dağıtımı yapılacağını kaydeden Vali Balcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz 200 bine yakın kitap bastırdık. Tokat merkez, 11 ilçe ve köylere kadar bu hafta dağıtımı yapılıyor. Her çocuğa iki- üç arasında kitap dağıtacağız.  Amaç okuma kültürüne katkı sağlamak. Bu çocukları önemsiyoruz. İlk yaptığımız önemli işlerden biri bu. Eğitimi önemsediğimiz için yapıyoruz. Eğitimi önemsemek, insanı önemsemek, insanı önemsemek, ülkeyi sevmek, Tokat’ı sevmek, Tokat’ın geleceğine inanmak. Eğitim camiasına değer vermek. Eğitime destek vermek beni mutlu eden bir iş. Emeği geçen arkadaşlarımıza başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere, kitap okuma komisyonu, okul müdürleri ve eğitim camiasına,  basan kişilere, hazırlayan- yazan- çizen ressama yürekten teşekkür ediyorum. Velilerimizden de istediğimiz şu; çocuklarımıza bol bol bu kitapları okusunlar.  Onlara daha çok kitaplar alacağız. Zenginleştirilmiş kütüphaneleri de kuracağız.  Çocuklarımızı çok seviyorum. Tokat’taki bütün çocuklarımıza, öğretmenlerimize, eğitim camiamıza 2018-2019 eğitim öğretim yılının 2.döneminin hayırlı olmasını diliyorum. Kazasız belasız eğitim yılı geçirmelerini diliyorum. Allah çocuklarımızı muvaffak eylesin. Çocuklarımızı seviyorum gözlerinden ve yanaklarından öpüyorum” 

  MİLLİ MANEVİ DUYGULARI ANLATAN KİTAPLAR

            Kitap bastırırken çocukların milli ve manevi değerleri ile büyümesini önemsediklerini kaydeden Vali Balcı, “Kendi kültürleri tarihi, değerlerini bilmelerini istiyoruz.  Bunları kitap okuma komisyonumuz özenerek bezenerek seçti. Yunus Emre’den,  Atatürk’e, Oktay Sinanoğlu’ndan Nikola Tesla’ya, Refika öğretmenden Fatih Sultan Mehmet’e, Dede Korkut’tan, Sabiha Gökçen’e, Hacı Bektaşi Veli’den Biruni’ye, Sıdıka Avar’dan, Dr. Fazıl Küçük’e, Bilge Kağan’dan Hezarfen Ahmet Çelebi’ye, Neşet Ertaş’tan, Albert Einstein’e, Aziz Sancar’dan Charli Chaplin’e, Farabi’den Yuri Gagarin’e, Tomris Han’dan, Seyit Onbaşı’ya Barış Manço’dan Nasrettin Hoca’ya, Vecihi Hürkuş’tan, İbni Sina’ya,  Harezmi’den, Karamanoğlu Mehmet Beye, değişik alanlarda bastırdık. Bunlar hem kendi kültürümüz, hem de yabancı bilim, kültür, sanat adamlarıyla çocukların okuma kültürlerine katkı sağlar, hem de  kendi bilim, sanat, kültür, devlet adamlarını tanımalarına katkı sağlar. 

Ortaokul için Çanakkale Savaşları seti, Mesudiye zırhlısı, Anafartalar Kartalı Mustafa Kemal -Kazandığımız An, Asteğmen Mucip- Conkbayırı Şanlı Direniş, Nusret Mayın Gemisi, Düşmeyen Sancak 57. Alay, Efsaneleşen Gerçek Koca Seyit, Kınalı Ali Çanakkale Geçilmez, Fırıncı Ali, Gelibolu gibi çocukların kendi kültürlerine katkı sağlayacak güzel bir set oldu, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.02.2019
Güncelleme Tarihi : 6.02.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar