“ANTİKAYA MERAKLI İNSAN FARKLI BAKIŞ AÇISINA SAHİP”

6.2.2019
327 kez Okunmuştur.

    1994 yılından beri antikacılıkla uğraşan Özden Kızılöz Al, insanların antika eşyada geçmişini, çocukluğunu aradığını söyledi. 

    Tokatlı hemşerimiz Özden Kızılöz Al , Mersin’de 25 yıldır Anatolia Antik isimli antika dükkanını işletiyor. 25  yıllık antikacılık serüvenini ve antikacılığın püf noktalarını anlatan Al, Antikacılığın merak ve dikkat isteyen bir meslek olduğunu belirtti. Özden Kızılöz Al “Bu işi yapıyorsanız göz farkındalığınızın çok gelişmiş olması lazım, bilgi ikinci sıradadır. Bazen çok bilirsiniz ama gözünüz yanıltır sizi” diyerek uyarılarda bulundu.

  “ ANTİKAYA MERAKLI İNSAN FARKLI  BAKIŞ AÇISINA SAHİP”

  Antikaya meraklı insanların farklı bir ruh haline sahip olduğunu kaydeden Al, baba mesleğini devam ettirdiğini söyledi. 40 yıldır antikaya meraklı olduğunu aktaran Al, “Babamın Tokat’ta dükkanı vardı. Ben burada devam ettiriyorum. Antikalarla birlikte olmayı seviyorum. Aslında burası çok da ticari bir dükkan değil. Bir ürün hoşuma gitmezse satılacağını bilsem bile dükkanım da yer bulmaz, hoşuma giderse satılmayacağını bilsem bile alır koyar ve seyrederim. Buna meraklı olan insanların farklı bir kişilik yapısı  ve  bakış açısına sahip olduğuna inanıyorum. Yeni dünyada ki kapitalist düzenin insanlara sunduğu ticari objelerden bıkan insanlar daha çok ilgi gösteriyor. Bir de insanlar geçmişini arıyor, çocukluğunu arıyor. Gençliğini, çocukluğunu çağrıştıran eşyaları evinde bulundurmak istiyor” şeklinde konuştu.

“ANTİKA EŞYALARIN HİKAYELERİ VAR”

Mersin’de antikaya ilginin belli bir kesim tarafından olduğunu dile getiren Al, “Belli bir kesimin antikaya ilgisi söz konusu. Bununla parayla ilgisi yok. Örneğin, çok parası var ve evinde daha yeni, gösterişli ürünler görmek istiyor. Ya da parası az ama gelip buradan küçük bir şey alıyor. Evimi yansıtmasın da beni yansıtsın diye alan insanlar da var. Kısıtlı bütçe ile antika alan güzel insanlar tanıyorum.. Birbirine benzeyen evlerin çoğalması son zaman  da antikaya olan ilgiyi artırdı.. Dükkanımdan bir şey almak şart değil. Bazen insanlar gelir oturur, müze gibi gezerler. Bazen satmak için bir eşya getirirler, ‘bunu satmayın evinizde dursun. Çocuklarınıza, torunlarınıza bırakın’ derim. Bir de şöyle bir şey var; dedeler biriktirir, babalar satar, torunlar yeniden toplar. Antikaya 3 nesil meraklı bulmak zordur.

    “BU KAPIDAN İÇERİ GİRDİĞİNİZDE FARKLI BİR DÜNYAYA GİRDİĞİNİZİ HİSSEDİYORSUNUZ”

   Ürünleri genelde yurt dışından temin ettiklerinin bilgisini veren Özden Al şunları söyledi: “Başta Fransa ve İngiltere olmak üzere. Zaman zaman Osmanlıya ait parçalar geliyor. Eskiden daha çoktu ancak gittikçe azalıyor. Avrupa’da ürün daha fazla. Osmanlı’dan kalma el yazmaları, ahşap işçiliği, kılıçlar, kamalar, küpler gittikçe azalarak el değiştiriyor. Zaman zaman evlerden de çıkabiliyor. Bu eşyalar geçmişte yolculuk yapar ve ben de onlara ev sahipliği yapıyorum. Dükkanım insanların geçmişe döndüğü bir mekan olarak farklı bir zamanlara kapı açıyor. Buradaki  koltuğa kimler oturdu, kimler kullandı. Gaz lambası kimleri aydınlattı, kahve fincanında kimler kahve içti. Saatlerin akrep ve yelkovanları kimlere tanıklık etti..Bunları düşünmek insan ruhuna iyi geliyor kısacası insanlar farklılık arıyor.

  Antika ürünlerin bilinenin aksin çok pahalı eşyalar olmadığının altını çizen Al, “Dışarıda satılan yeni yapılmış, malzemesinin ne olduğu bilinmeyen ürünlere bakacak olursak bunlar çok daha ucuz. Antikacı denince insanlar çok pahalı bir yer sanıyor. Dışarıdaki ürünlere göre pahalı değil. Evet, 200 sene önce usta yapmıştır, usta malıdır pahalıdır ama çırak yapmıştır o da dönemini yansıtır ama daha uygun fiyatlıdır.. Buradaki eşyalar evinize, sağlığınıza zarar vermez. Bu eşyalar nefes alır, çevre dostudur.. İstanbul’da elime üzeri  sonradan yağlı boya ile kaplı eski bir beşik geçti.Kimse satın almamıştı. Boyasını kaldırttım üzeri altın varak işçilikli çıktı.. Antikacı önüne gelen bir eşyanın ötesini görebilmeli sanırım antikacılık sırrı burada yatıyor.İnsanlığın geçmişini gelecek nesillere öğretmek ve tanıtmak imkanlarımız dahilinde hepimizin görevi olmalı.Geçmişin büyüsünü herkesin hissetmesi dileğiyle…

 

...

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.2.2019
Güncelleme Tarihi : 6.2.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar