BAŞKAN ÖMER SAĞOL: “ GİZLİ SANSÜR, AÇIĞA ÇIKTI ”

28.3.2019
750 kez Okunmuştur.

   Gazetecilerin, basının dördüncü kuvvet olduğunu, gazetecinin en az hâkimler kadar tarafsız olması gerektiğini ifade eden İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, “Tokat’ta bir güç basını bir siyasi partiye doğru kanalize etmeye çalışıyor. Ne acıdır ki, bu gizli gücünün etkisinde kalan bazı gazetecileri görmek bizleri üzmüştür” dedi.

   GAZETECİ HALKA KARŞI SORUMLULUK SAHİBİDİR

   Tokat’ta bazı gazeteciler federasyonlarının bir belediye başkan adayını desteklemeye yönelik yaptığı açıklamayı eleştiren İYİ Parti Tokat İl Başkanı Sağol, “Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin, Türkiye Gazetecilik Hak ve Sorumluluk Bildirgesi bulunuyor. Bu bildirgenin gazetecinin sorumluluğu başlığı altında şu ifadelere yer veriliyor: (Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve otosansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Bilgi ve haber ile özgür düşünce, herhangi bir ticari mal ve hizmetten farklı olarak toplumsal bir nitelik taşır.) Bu ifadeleri bir siyasi parti adayına yönelik açıklama yapan basın mensuplarına hatırlatmak isterim” diye konuştu.

  SANSÜRE KARŞI OLANLAR NEDEN SANSÜR UYGULUYOR?

  Basına karşı sansüre karşı çıkan bazı basın mensuplarının gönüllü olarak bazı siyasi partilere sansür uygulamalarının akla, fikre, basın etik kurallarına uymadığını anlatan Ömer Sağol, “Hiçbir basın mensubu arkadaşımıza mesleğini öğretecek değiliz. Tüm bunları şüphesiz ki bizden daha iyi bilmektedirler. Bizim bilmediğimiz, öğrenmek istediğim konu bu açıklamayı yapmaya zorlayan saik nedir? Bir gizli el mi bu açıklamayı istedi? Bu arkadaşlarımız bizde bulamadıkları neydi de tek bir aday da buldular” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.03.2019
Güncelleme Tarihi : 28.03.2019