İŞİTME ENGELLİ YALÇIN’DAN KİTAP TOKAT PROJESİNE DESTEK

28.9.2019
565 kez Okunmuştur.

   Vali Dr. Ozan Balcı’nın başlattığı Kitap Tokat projesine bir destekte işitme engelli yazar Turan Yalçın’dan geldi.

Evinde bulunan kitaplığını yenilemesi sırasında bazı kitapların evde birkaç tane olduğunu gören Yalçın, kitapları ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerine göre kategorilere ayırdı. Kitapların geri dönüşüme verilmesi önerisine karşı çıktığını belirten Yalçın, Kitap Tokat Projesine destek olmak için evindeki fazla kitapları okul kütüphanelerine bağışladığını söyledi.

İlimizde çoğu lise öğrencisinin köylerden geldiğini ve bu yüzden okul kütüphanelerinden faydalandıklarını belirten Yalçın, “Çoğu emekli öğretmen ‘Bizim zamanımızda kimse bize kitap hediye etmedi’ sözüne atıfta bulunarak, “İlerde güzel hatırlanmak istiyorsak çevremizde çocuklara kitap armağan edelim” şeklinde konuştu.

Okullarda konferanslara katılarak öğrencilerle buluştuğunu ifade eden Yalçın, programda en çok kitap okuyan beş öğrenciye mutlaka kitap hediye ettiğini belirtti. Çocukları çok sevdiğini sözlerine ekleyen Yalçın, “Tokatlı Yazarlardan geniş bir kütüphanesi olan ve kitaplarının arasında aynı kitaptan birden fazla olanlar kitaplarını okul kütüphanelerine hediye etmeli. Yazarlar kitaplıklarını gözden geçirmeli, okudukları kitapları öğrencilere sunmalı. Ayrıca maddi imkânı iyi olanlarda yerel yazarların kitaplarını topluca alarak hediye etmeli” ifadelerini kullandı.

Okuyan bir nesli daha çok okuyan nesil yapmak elimizde diyen Yalçın, “Vatandaşlarımız her şeyi devletten beklemeyip çocuklarının okullarına kitap bağışlamalı. Ayrıca çok okuyan yerel yazarlar ve gelişen insanlarda okullara davet edilerek öğrenciler ile tanıştırılmalı. Recep Yazıcıoğlu zamanında olduğu gibi devlet-millet el ele vererek okulda evde çocuklarımızı motive ederek okumayı sevmelerine destek olalım, ben 40 yıl önce bana kitap hediye eden eniştem ile 30 yıl önce kitap hediye eden merhum Valimiz Recep Yazıcıoğlu’nu unutmadım.”dedi.

Hikayelerinde okuma yazma bilmeyen ve yeni öğrenen yeğenlerinin adını kullanınca çocukların çok heyecanlandığını belirten Yalçın, “Çocuklarımız okumaya çok hevesli, toplum olarak çocuklara okumayı sevdiren yazarlarımızın değerini bilerek onlara da manevi desteklerimizi de esirgemeyelim” diyerek açıklamasını tamamladı.

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.09.2019
Güncelleme Tarihi : 28.09.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar