TOKAT’TA YEMİN TÖRENİ BEREKETİ

23.11.2019
473 kez Okunmuştur.

 

   Yeni askerlik sistemi ile er/erbaş ile yedek subaylara ilaveten ihdas ve ilk olarak 1 Kasımda uygulanmaya başlanan Yedek Astsubaylık eğitimleri sürüyor.

Bu kapsamda Tokat 48’inci Piyade Alayında eğitim gören 1600 yedek astsubay adayı dün düzenlenen törenle yemin etti. Yemin töreni için gelen aileler Tokat’ta yoğunluk oluşturdu. Oteller ve misafirhanelerde yüzde yüz doluluk oranı yaşanırken; vatandaşlar restoran ve lokanta gibi işletmelerde yer bulmakta zorlandı. 10 hafta sürecek yedek astsubay eğitiminin Tokat’a önemli ekonomik katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Tokat 48’inci Piyade Alayında eğitimlerini tamamlayan 377 dönem astsubay astçavuş adayları ile 1999/4 tertip 2’inci kademe erler için yemin töreni düzenlendi.

Yeni askerlik sistemi ile er/erbaş ile yedek subaylara ilaveten ihdas ve ilk olarak 1 Kasımda uygulanmaya başlanan Yedek Astsubaylık eğitimleri sürüyor. Bu kapsamda Tokat 48’inci Piyade Alayında eğitim gören 1600 yedek astsubay adayı dün düzenlenen törenle yemin etti. Törene yedek astsubayların aileleri yoğun ilgi gösterdi. Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ant içme töreni için alay sancağının yerini almasının ardından silahlar ve Türk bayraklarının bulunduğu masaların etrafında sıralanan 377 dönem astsubay astçavuş adayları ile 1999/4 tertip 2’inci kademe erlere 2’inci Eğitim Tabur Komutanı Piyade Yarbay Erkan Aygün tarafından yemin ettirildi. Birliğe ilk katılan Astsubay Astçavuş Adayı Abdülkadir Saba tarafından Mehmetçik yaş kütüğüne plaket çakılması ile devam eden törende Astsubay Astçavuş adayı Abdülkadir Saba’ya belge ve ödülleri 2. Hudut Eğitim Tabur Komutanı Piyade Yarbay Erkan Aygün tarafından takdim edildi.

Daha sonra Astsubay Astçavuş Adayı  Sıtkı Taşel’in ant içen Astsubay Astçavuş adayları ve erler adına yaptığı konuşmanın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Garnizon ve 48. Piyade Er Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Mehmetçiklere seslenerek, “Bu yemin ile sizler; milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi, emirlere ve amirlerinize mutlak itaat edeceğinizi, ulusumuzun, güvenine layık olacağınızı ve Atatürkçü düşünce sistemine gönülden bağlı olacağınızı beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı, şeref ve namustur. Dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden biri aynı zamanda Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası ve daima ulusunun hizmetinde olan Türk silahlı kuvvetlerimiz gücünü; Atatürkçü düşünce sisteminden, mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından, sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan ve daha da önemlisi bağrından çıktığı yüce Türk Milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır. Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur. Ettiğiniz bu kutsal andın; size, ailelerinize, silahlı kuvvetlerimize ve yüce ulusumuza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından tören geçişi ile ant içme töreni sona erdi.

Törene Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, Tokat Baro Başkanı Melih Yardımcı, protokol üyeleri ve askerler aileleri katıldı.

VALİ YARDIMCISI GÖDEKMERDAN’DAN YEDEK ASTSUBAY EĞİTİMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Törenden sonra görüştüğümüz Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, Tokat 48’inci Piyade Alayında uygulanmaya başlanan Yedek Astsubaylık eğitimlerine ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi. Yeni askerlik sistemi ile ihdas edilen yedek astsubaylık kadrosu kapsamında Tokat’ta 1600 yedek astsubay adayının eğitim gördüğünü söyleyen Gödekmerdan, “Yedek astsubay adayı 1600 personelimiz var. Ocak ayına kadar eğitim görecekler, 10 Ocakta kura çekilip piyade olarak hudut birliklerine gönderilecek, hudut takım astsubayı bu personeller. Bir de 650 kişi bakımcılar var araç teknisyeni. Onlar da Türkiye’nin her bir tarafına kura çekilerek gönderilecek. Biz bu personeli 10 Ocak tarihine kadar bir dönem yetiştireceğiz. 10 Ocaktan sonraki süreçte biz buna devam edebiliriz ya da eskisi gibi yine acemi erbaş ya da er yetiştirmeye devam edeceğiz. Buna Milli Savunma Bakanlığı karar verecek. Ama biz bu dönemde Piyade Hudut Takım Yedek Astsubayı ve Bakımcı Yedek Astsubayı olmak üzere 1600 civarında personel yetiştiriyoruz. Vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Bu sistem Milli Savunma Bakanlığınca oluşturuldu, temmuzdaki kanunla çıktı. İlk etapta buralar uygun görüldü. Dışarıdan talep olduğu süreci ki ikinci grup talebi de var, bu biliniyor. Bu eğitimler sınıf okulu ve eğitim merkezleriyle gerçekleştiriliyor. Sınıf okulu ve eğitim merkezleri subay ve astsubay alımına devam ettiği için öncelik oralar devam etti, biz onların adına yürütüyoruz. Burada Türkiye’nin her tarafından gelen öğretmenlerimiz var. Biz sadece kalma, yeme içme, iaşe, barınma hizmetini yaptırıyoruz. Geri kalan hususlar sınıf okulları adına yapılıyor. Bundan sonraki süreci MSB değerlendirecek. ” dedi.

48’İNCİ PİYADE ALAYI KAPANMAYACAK

Yedek astsubay yetiştirme sisteminin Tokat 48’inci Piyade Alayında uygulanmaya başlaması kafalarda Alayın akıbetine ilişkin soru işaretleri oluşturmuştu. Bu anlamda Alayın kapanma gibi bir durumunun olmadığını belirten Vali Yardımcısı Gödekmerdan, “Bu personel bu haftadan itibaren her hafta sonu çarşıya çıkacak 600 kişi civarında. Şuanda yaklaşık 4 bin 500 kişi konaklıyor Tokat’ta. Otellerimizde kalıyorlar, lokantalarımıza gidiyorlar, tarihi yerleri geziyorlar, hediyelik eşya alıyorlar. Dedeman’daki 120 odanın 120’si de dolu ve diğer oteller de öyle. Misafirhane konseptindeki 1+1 daireler de doldu. Bunlar Tokat’a ve esnafımıza çok büyük katkı sağlıyor.” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.11.2019
Güncelleme Tarihi : 23.11.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar