Vali Dr. Ozan Balcı Restorasyon Çalışmalarını Yerinde İnceledi

21.3.2020
2426 kez Okunmuştur.

Vali Dr. Ozan Balcı, restorasyonları devam eden, tamamlandığında Olgunlaşma Enstitüsü olarak hizmet verecek olan İbrahim Paşa Konağı ile restorasyonu tamamlandığında Turizm Otelcilik Uygulama Oteli olarak hizmet verecek olan Osman Paşa Konağında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

Soğukpınar Mahallesinde bulunan ve Osmanlı mimarisini en iyi şekilde yansıtan, 1880’li yıllarda yapılmış olan tarihi İbrahim Paşa Konağı ve 1850’li yıllarda yapılan Aleybeyoğlu Osman Paşa Konaklarının aslına uygun restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, restorasyon çalışmalarının bitmesinin ardından binaların Olgunlaşma Enstitüsü ve Turizm ve Otelcilik Uygulama Oteli olarak ilimize kazandırılacağını kaydetti.

Vali Ozan Balcı, en kısa sürede bitirilerek hizmete sunulması için çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, restorasyon çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür etti.

İncelemelerinde Vali Dr. Ozan Balcı’ya, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu ile ilgililer eşlik etti.

    Osman Paşa Konağı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2018 Yılı Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı kapsamında İl Özel İdaresi paydaşlığında desteklenmeye hak kazanan Osman Paşa Konağı (Turizm Otelcilik Uygulama Oteli), restorasyonu tamamlandıktan sonra içinde bulunduğu tarihi Bey Sokak bölgesinde yer alan sivil mimari eserler ile sokak dokusuna uygun turizm aktivite alanının oluşmasına katkı sağlayacak. Bununla birlikte Turizm Uygulama Oteli olarak yetiştireceği nitelikli elemanlarla turizm sektörünün eleman ihtiyacını karşılayacak ve turizm sektörünün geliştirilmesine katkı sağlayacak.

   İbrahim Paşa Konağı

   İlimiz Merkez Soğukpınar Mahallesi sivil mimari kültür varlıklarının yüksek yoğunluklu olarak sağlıklaştırma çalışmaları devam eden Bey Sokak’ta bulunan İbrahim Paşa Konağı, ahşap karkas arası kerpiç dolgu tekniği ile yarım bodrum kat, zemin kat ve 1. kattan oluşmaktadır. Toplam alanı 480 m2 olan 1880’li yıllarda yapıldığı tahmin edilen bina, dönem itibariyle geç Osmanlı çizgileri taşımaktadır. İbrahim Şahin’e ait tescilli taşınmaz kültür varlığı yapı, İl Özel İdaresi tarafından kamulaştırılmış ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. Restorasyon çalışmaları devam eden İbrahim Paşa Konağı,  aslına uygun olarak restorasyonun ardından Olgunlaşma Enstitüsü olarak hizmet vermeye devam edecek.      

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.03.2020
Güncelleme Tarihi : 21.03.2020