YELBUDAK ABHAZ KÜLTÜR DERNEĞİ TÖRENLE AÇILDI ...

16.7.2022
949 kez Okunmuştur.


   Abhaz Dernekler federasyonu ve iş insanı Mehmet Soyupak öncülügün de , Tokat Yeşilyurt İlçesine bağlı Bulamur ve Çirdak Köyleri tarafından Yelbudak Abhaz Kültür Derneği kurularak hizmete girdi.
Açılışa , AK Parti Tokat Milletvekili Av.Mustafa Arslan , Yeşilyurt Belediye Başkanı Muhsin Yılmaz , Yeşilyurt ilçe Emniyet Âmiri Erdem Aslan, Abhazya Milletvekili İnar Gitsba, Abhazya Türkiye Temsilcisi İbrahim Ayozba , Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamila Mertskulova ve bir çok davetli katıldı.
Tokat Milletvekili Av.Mustafa Arslan, geçmişi unutmamak zorunda olduklarını ifade ederek ; Abhazların Kafkas`ya dan zorunlu göçe tabi tutulduğunu ; göç sırasında 500 bin Abhaz`in hayatını kaybettiğini , büyük acıların yaşandığını sözlerine ekledi.
İş insanı Mehmet Soyupak , Abhazya`nın bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte ; Abhaz derneklerinin öneminin daha da çok arttığınının altını çizdi. Abhazya`da yaşayan soydaşlar ile Türkiye arasın da kültürel ve ekonomik bağlar kurmak için yoğun bir faaliyet için de olduklarını belirten Soyupak, yeni nesillere geçmişimizi ve kültürümüzü aktararak yaşatmak istiyoruz , dedi.

Haber : Burhan Arar

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.07.2022
Güncelleme Tarihi : 16.07.2022