KENEVİR GÜNDEMDE

20.7.2019
1587 kez Okunmuştur.

   Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından Tokat 1. Kenevir çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda kenevirin tekstil ürünleri sektöründe yer bulması mesajları verildi. Kenevirin tekstil sektörünün dışında, genel olarak kâğıt, ısı yalıtım, kenevir yağı, gıda, tıp ve medikal gibi birçok alanda kullanıldığını kaydeden Özdilek Holding Genel Müdürü Mustafa Haykır, kenevirin özellikle dışarıdan daha fazla ithal edilen sentetiklere alternatif olarak görülebileceğini kaydetti.

            Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Kenevir Çalıştayında akademisyenler kenevir ve geleceği, kenevir ve tarımı, tekstil sektöründe kenevir, endüstriyel kenevir ıslahı, kenevir ve selüloz, kenevir kimyası, kenevirin ticaretteki yeri, endüstriyel kenevir ve Tokat, tarım bakanlığının kenevir çalışmaları ve projeksiyonu konuları üzerine konuşmalar gerçekleştirdi.

            Prof. Dr. Güngör Yılmaz’ın Moderatörlüğünde gerçekleşen çalıştayda; Prof. Dr. Neşet Arslan geçmişten günümüze kenevir ve geleceği, Doç. Dr. Selim Aytaç kenevir tarımı, Özdilek Holding Genel Müdürü Mustafa Haykır  tekstil sektöründe kenevir, Prof. Dr. Nejdet Kandemir endüstriyel Kenevir ıslahı, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Kınay kenevir ve selüloz, Dr. Kadriye Özlem Saygı kenevir kimyası ile ilgili bilgiler verdi.

   TOKAT VE TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNE MESAJ

            Üretici, sanayici ve akademisyenlerin kenevire ilgi göstermeye başladıklarına vurgu yapan Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, “Bizde üniversite olarak buna kayıtsız kalamazdık. Çok değerli Rektörümüz bu konuyla ilgili bizleri yönlendirdi. Kenevir ile ilgili bir çalışma gurubu oluşturdu. Bir taraftan da biz endüstri bitkileri çalışanları olarak fakültemizde bu konuyu sahiplendik. Hem araştırma bazında hem de böyle mini bir organizasyonla ama çok değerli üstatların yer aldığı bir çalıştayla Tokat’ın Türkiye’nin gündemine mesaj vermeye gayret etmek için bir araya geldik. Hepiniz katkı sunuyorsunuz, hepinize çok teşekkür ederim. Bu çalıştayın organizasyonunda özelikle şehrimizin çok önemli uluslararası düzeyde firmalarından biri olan Özdilek Holding teknik olarak bu organizasyona katkı vermeye davet ettik. Buna katıldıkları gibi bizleri maddi anlamda da destekliyorlar, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu bize şu mesajı veriyor, Özdilek şüphesiz uluslararası bir tekstil firması, çok farklı alanlarda faaliyet gösteriyor.  Bir nevi kenevirin tekstil ürünlerinde sektörde yer bulma anlamında bize bir mesaj veriyor.” dedi.

KENEVİR İNSANLIK İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR BİTKİ

            Tokat’ta kenevir üretimine yönelik çalışmalar gerçekleştiren Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr Ali Çelik, çalıştayın şehre ve ülkeye hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. Kenevirin insanlık için çok değerli bir bitki olduğuna dikkat çeken Başkan Çelik, “Ülkemiz gündemine kenevirin Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkat çekmesi ile oturmasından sonra Gaziosmanpaşa Üniversitemiz hemen ilk hamlesini yaptı. Konuya son derece ilgili ve duyarlı davrandılar ve kenevir Araştırmaları grubunu kurdular, hemen akabinde de bir arada olduğumuz 1. Kenevir Çalıştayını gerçekleştirdiler. Bu işin önemini değerini insanlık için geleceğimiz için ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu çok hızlı bir şekilde kavramış olmalarından ve bu işe ilgi alaka göstermiş olmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Büyük çoğunluk kenevirin ne olduğunu düne kadar çok fazla bilmiyorduk. Bu kadar değerli önemli, kıymetli, savunma sanayinden, sağlığa onlarca değişik sektörde çok ciddi bir kullanım alanının olduğunu insanlık için çok değerli bir bitki olduğunu bilmiyorduk. Toplumda genel ve yaygın anlamıyla afyon, uyuşturucu gibi bir algı ile anılıyor. Bizde ne zaman kenevir desek ‘dikkatli olun’ gibi uyarılarla karşılaşıyoruz. Kapitalizm önce bir şeyleri yok ediyor, insanlığı yok olmanın eşiğine getirdi. Sonra da hata yapmışız, kaybettiğimiz değerleri tekrar yeniden kuralım diye tekrar sarılmaya çalışıyor, kenevirde bunlardan birisi. Dün Amerika’nın ülkelere üretemezsin diye kota koyduğu yasakladığı bugün ise gelinen noktada kenevirsiz bir dünyanın hayatın olmayacağını bütün sektörlerde bunun olması gerektiğini hepsi kabul etti. Biz işin meşakkat, sıkıntı tarafındayız. Bilim adamları hep işin hep bu tarafında olurlar. Yarın ticaret ve şöhret tarafında olunca ben çok daha ilgi ve alaka göreceğini düşünüyorum ama bugün burada olmak çok daha değerli ve kıymetli. Biz burada bir takım kararlar alacağız ve bu şehrin insanının önünü açmaya çalışacağız. Kenevir ile beraber şehrimize, ülkemize insanlığa hizmet etmenin yollarını arayacağız. Şehirde bu anlamda ciddi ve önemli bir ilgi alaka olduğunu biliyorum.  Bu işin tarımsal ve ticaret boyutu ile ilgilenecek olan arkadaşlar birazda Ticaret ve Sanayi Odası olarak ön planda olduğumuz için sürekli bizi sıkıştırıyorlar, ‘hadi ne yapacağız’ diye. Biz çok kıymetli bilim adamlarından ne yapacağımız ile ilgili yol haritamızı öğrenmeye çalışacağız, biraz daha bilgileneceğiz. Bu çalıştayın şehrimize, ülkemize insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.” Şeklinde konuştu.

   KENEVİR ÇOK SAYIDA FARKLI ALANDA KULLANILIYOR

            Kenevirin tekstil sektörünün dışında, genel olarak kâğıt, ısı yalıtım, kenevir yağı, gıda, tıp ve medikal gibi birçok alanda kullanıldığını kaydeden Özdilek Holding Genel Müdürü Mustafa Haykır, ülkemizde çok yaygın olmasa bile dünya genelinde kenevire yatırımlar yapıldığını söyledi. Özdilek Holding Genel Müdürü Mustafa Haykır, “Dünyada elyaf üretimine baktığımız zaman 2016 yılı itibari ile 94 milyon ton civarında bir elyaf üretimi var. Bunun içerisinde en büyük ağırlığı %24 ile  pamuk alırken, %50 civarında sentetik lifler dediğimiz kimyasal lifler yer almaktadır. Kenevire baktığımız zaman doğal lifler içerisinde binde bir gibi değer görmektedir. 2016 yılı itibari ile 94 milyon ton toplam elyaf üretimi varken dünya genelinde, keneviri burada baktığımızda 72 bin ton gibi çok kısıtlı bir miktar olarak görüyoruz.  Ülkemiz petrol açısından sıkıntılı fakir bir ülke, aynı zamanda polyesterin üretimindeki yüksek enerji kullanımı gerekçesi ile de enerji de dışa bağımlı olduğumuz için doğalgazın tamamını hemen hemen ithal ettiğimiz için polyesterin hem ithal bazlı ham maddeden oluşuyor olması, hem enerjisinin de ithal ediliyor olması ülkemiz açısından bir dezavantaj. Kenevir için dünya hangi yolu izleyecekse özellikle ekonomik açıdan bizlerde gerekli çalışmalarımızı yaparak bunu pamuğa alternatif olarak görmek yerine daha çok sentetiklere alternatif olarak görmemiz gerekir çünkü Türkiye yıllık 1 milyon 500 bin ton civarında pamuk ihtiyacının yarısını kendisi üretiyor, yarısını da ithal ediyor. Dolayısıyla burada da dışa bağımlı olduğumuz bir ham maddeye bunu alternatif olarak görmek yerine özellikle dışarıdan daha fazla ithal ettiğimiz sentetiklere alternatif olarak görmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 20.07.2019
Güncelleme Tarihi : 20.07.2019