MESELENİN ÖNÜNÜ TIKAYAN HERHANGİ BİR ZORLUK YOK

28.9.2019
786 kez Okunmuştur.

  Başkan Çelik: “Son olarak tek bir hamlemiz kaldı, Yatırım Stratejisi Daire Başkanlığı inşaatın maliyetine bakacak ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığından bütçe ayıracak.

S.S Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Altan Çelik, “Hiçbir üyemizin mağdur olmasını asla istemeyiz. Kimsenin parasının batması gibi bir durum söz konusu değil. Meselenin önünü tıkayan herhangi bir zorluk yok.”

S.S Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Altan Çelik, yeni sanayi sitesinin son durumu ile ilgili gazetemize açıklamada bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’ndan ayrılacak bütçe ile 2020 yılı içerisinde yeni sanayi sitesi için temel atılacağını belirten Çelik, ihaledeki şartnameye bağlı olarak 2022 veya 2023 yılında yeni sanayi sitesinin biteceğini tahmin ettiklerini söyledi. 

DEDİKODULARA İTİBAR ETMEYİN

Son dönemde yeni sanayi sitesinin yapılmayacağına dair çıkan dedikoduların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Çelik, “Bireysel olarak dedikodu çıkaranlar yeni sanayi sitesi iptal oldu yapılmayacak paranız battı diyenler var ama böyle bir şey söz konusu değil” şeklinde konuştu.

MESELENİN ÖNÜNÜ TIKAYAN HERHANGİ BİR ZORLUK YOK

Tokat’ın kalkınması için yeni sanayi sitesinin yapılmasının şart olduğunu kaydeden Başkan Çelik, “Amacımız projenin 2019-2020 ek yatırım programına alınması. Bakanlık bize bütçe ayıracak ve ihaleye çıkılacak. Biraz geç kalındı, bunu kabul ediyoruz ama ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum ortada. Bakanlık 2018-2019 aralığında yatırımlara ara vermek durumunda kaldı, bu bizim kooperatifimizden kaynaklanan bir şey değil, sadece Bakanlığın ve ülkenin içerisinde bulunduğu şartlardan kaynaklanıyor. Biz hiçbir üyemizin mağdur olmasını asla istemeyiz. Kimsenin parasının batması gibi bir durum söz konusu değil. Meselenin önünü tıkayan herhangi bir zorluk yok.” İfadelerini kullandı.

2020 YILI İÇERİSİNDE TEMELİ ATILACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na gerekli bilgilerin verildiğini belirten Çelik, bütçe ayrıldığı takdirde 2020 yılı içerisinde yeni sanayi sitesi için ilk kazmanın vurularak temelin atılacağının altını çizdi. Şu anki mevcut sanayi sitesinin 285 bin metrekare alanı kapsadığını kaydeden Çelik, yeni sanayi sitesinin ise 540 bin metrekare bir alan olduğunu söyledi.

KOOPERATİF ÜZERİNE DÜŞEN TÜM GÖREVLERİ YERİNE GETİRDİ

   Y

ni Nesil Sanayi Sitesi projesinin son durumu ile ilgili bilgiler aktaran Çelik, “Türkiye genelinde şehir içinde kalmış sanayi siteleri şehir dışına taşınması ile ilgili proje kapsamında 11 il vardı. O illerden birisi de Tokat’tı. Diğer illerden farkımız şuydu, Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekilimiz, İl Müdürlüğümüz hepimiz birlikte organize olduk, aynı hedefe yürüdük. Geldiğimiz noktada Bakanlığa biz dosyamızı verdik, dosyamız kabul gördü. Son geldiğimiz noktada 06.03.2019 tarihinde tapumuzu aldıktan sonra biz Kooperatif olarak üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirdik. Bundan sonra Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı bizim 600 tane üyemizi kendi kriterlerine göre belirledi. Bakanlık tamirci ve imalatçıya kredi veriyor. Bir de belediyenin kentsel dönüşüm alanı içerisinde olması gerekiyordu yani mevcut sanayi sitesinin sınırları içerisinde olması. Belediye kentsel dönüşü alanı içerisine almış olduğu bu sanayi taşınma alanının dışındaki hiçbir esnafa bakanlık kredi vermedi. Bakanlığın dediği şu, ‘Biz yeni bir sanayi sitesi yapmıyoruz, şehir içinde kalan sanayi sitesini şehir dışına taşıyoruz.’ Dolayısıyla da sanayinin dışından yazılan esnafa bakanlık kredi vermiyor, bir de imalatçı ve tamirci olma şartı vardı. Bu kriterleri bakanlık inceledi ve 10.08.2019 tarihinde onayladı.” dedi.

BÜTÇE AYRILMASI BEKLENİYOR

Çelik, “Son olarak tek bir hamlemiz kaldı, Yatırım Stratejisi Daire Başkanlığı bizim yapacağımız inşaatın maliyetine bakacak ve bize Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığından bütçe ayıracak. Son olarak bu kaldı. Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız, Ticaret Sanayi Odası Başkanımız ile birlikte planlama yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

BİR DEFAYA MAHSUS PARA TAHSİL EDİLDİ

Son dönemde çıkan yeni sanayi sitesi projesinin iptal olduğuna dair dedikodulara cevap veren Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sanayide esnaflarımız arasında para ödüyoruz bir şey yapılmadı gibi bir söylem var ama biz sadece arsa alım bedeli olan toprak bedeline para istedik. Ödenen tutarın içerisinde toprak bedeli var. İkincisi ticari alanlar var ve bu alanları Bakanlık ihale ile satacak. Kenarda paramız olsun ve Kooperatif olarak biz satın alalım istedik. 540 bin metrekare bizim arsamızın komple alanı. Bu alanın metrekaresini 12 bin 500 TL den satın aldık ama imar parsel üzerinden baktığınız zaman 25 bin TL den aldık. Bakanlık diyor ki, sanayide mevcut sosyal tesisler; market, büfe, postane, sağlık ocağı gibi yerler ticari alan, bu alanları bu fiyatlardan vermeyiz, ihaleye çıkarız, ihaledeki belirlenen fiyat üzerinden satarız diyor. O yüzden biz de oraya metrekaresine üye başına bir bedel koyduk tahmini 20 TL gibi. Esnaf 200 metrekare yer istiyorsa 400 TL de ticari alanlar için bir bedel ödenmesi gibi bir defaya mahsus para tahsil edilmişti. Bizim yapmış olduğumuz tüm uygulamalar şeffaf. Kooperatif olarak hiçbir zaman elden para almadık ya da elden para ödemedik. Her şey faturalı ve şeffaf. Kuruluşta 672 tane üyemiz vardı, Bakanlığın projesi mevcut sanayi sitesini taşımak olduğu için ustalık belgesi ile yazılanlar ve sanayinin dışında kalan 72 üyemiz bundan faydalanamadı. Onların ödemiş olduğu paraları birebir geri ödedik. Biz 100 metrekare ve 600 metrekare arasında 600 tane işyeri yapacağız, sosyal tesisler hariç.”

PROJE 2019-2020 EK YATIRIM PROGRAMINA ALINMALI

“Amacımız projenin 2019-2020 ek yatırım programına alınması. Bakanlık bize bütçe ayıracak ve ihaleye çıkılacak. Bakanlık 2018-2019 aralığında yatırımlara ara vermek durumunda kaldı, bu bizim kooperatifimizden kaynaklanan bir şey değil, sadece Bakanlığın ve ülkenin içerisinde bulunduğu şartlardan kaynaklanıyor. Biz hiçbir üyemizin mağdur olmasını asla istemeyiz. Kimsenin parasının batması gibi bir durum söz konusu değil. Meselenin önünü tıkayan herhangi bir zorluk yok.”

KÜÇÜK ESNAF İŞYERİ SAHİBİ OLACAK

“Üyelerimiz içerisinde 250 civarında dükkan sahibi olmayan, kiracı durumundaki esnafımız var, proje ile küçük esnaf iş yeri sahibi olacak. Mevcut sanayi sitesinde dükkan sahibi olup ticaretle uğraşmayanlar yeni sanayi sitesinde dükkan alamayacak. Bakanlığın belirlediği kriterlere göre yeni sanayi sitesinde işyeri sahibi olmak için ticari faaliyetin içinde bulunmak, tamirci ve imalatçı olmak gerekli. Küçük esnafın ayakta kalması için proje. Allah’ın izniyle biz bu işi başaracağız. Birisi bir yalan söylüyor herkes ona inanıyor. Küçük esnaf içinde birlik ve beraberlik yok, hep birlikte aynı hedefe kilitlensek daha güzel olacak.”

DEVLETE GÜVENİN

Yeni sanayi sitesinde esnafa sunulacak işyerlerinin kura ile belirleneceğini kaydeden Çelik, “İşyerlerinin hepsi noter huzurunda kura ile belirlenecek. Şu anki mevcut sanayi sitemiz 285 bin metrekare bir alanı kapsıyor, yeni sanayi sitesi 540 bin metrekare bir alan. 600 üyemiz aylık 50 TL aidat ödüyor, bu ödeme Genel kurul kararı ile belirleniyor. Genel Kurulda aylık 50 TL ödenmesi kararı alındı yeni bir kurul kararına kadar bu geçerli. Bu Başkan ve Yönetimi dâhil olmak üzere üyeleri herkesi bağlayıcıdır. Burada arsa bedelini ödemeyen üyelerimiz var. Üyelerimiz bize devletine güvensin. Bu işte Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı, Valilik, Belediye ve Kooperatifimiz var.” Dedi.

TOKAT’IN 40-50 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Çelik, “Yeni sanayi sitesinin genişleme alanları olacak, çalışmasını belediyemiz yapacak. Tokat’ın 40-50 yıllık ihtiyacını karşılayacak ve şehrin içinde kalma şansı yok. Şehrin dışında ve tamamen bağımsız bir alanda ve yeni sanayi sitesinin oradan taşınması gibi bir durum söz konusu değil.” Diyerek açıklamasını tamamladı

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.09.2019
Güncelleme Tarihi : 28.09.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar