Tokat Plevne Anadolu lisesi Romanya yolcusu

1.11.2019
546 kez Okunmuştur.

   AB Erasmus + Programı Okullar Arası Değişim Ortaklıkları/Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar(Okullar Arası) /faaliyeti kapsamında 2019 yılı Teklif Çağrısı Döneminde sunulan 2019-1-TR01-KA229-075149_1 numaralı, “KİTAPLARIMIZI PAYLAŞIYORUZ, KÜLTÜRÜMÜZÜ ŞEKİLLENDİRİYORUZ.” başlıklı  ve “Kitap ve Kültür” temalı projemiz 92 puan alarak 16.374 Euro ile hibelendirilmiştir. Plevne Anadolu Lisesi olarak koordinatörü olduğumuz projemiz Romanya, Bacau’da Liceul Tehnologic Grigore Antipa okulu ve Yunanistan, Pellas’ta GEL Exaplatanou Pellas okulu ile yürütülecektir. Projemiz 01.09.2019 yılında başlayıp 30.09.2020 yılında sona erecektir. Projemizde 3 hareketlilik gerçekleştirilecektir. İlk hareketlilik 18-23 Kasım 2019’da Romanya, Bacau’ya yapılacaktır. İkinci hareketlilik 2-7 Şubat 2020’de Yunanistan, Pellas’a, son hareketlilik ise 6-12 Nisan’da Türkiye, Tokat’a yapılacaktır. Her hareketliliğe üç ülkeden 2’şer öğretmen (bir proje sorumlusu, bir Edebiyat Öğretmeni) ve 5’er öğrenci katılacaktır. Ev sahibi ülkeler 2 gün kültür gezisi, 2 gün öğrencilerin kitaplar hakkında düşünce ve yorumlarını içeren sunumları için yer düzenlemesinden sorumlu olacaktır. Proje boyunca yapılacak yarışmalara ve etkinliklere okullardaki bütün öğrenciler katılabilecektir. 

Projemiz kapsamında üç ortak okuldan en az 75’er öğrenci ayda 3 kitap okumaktadır. 9 ay boyunca (Eylül’den Mayıs’a kadar) öğrenciler her ay bir Türk, bir Yunan ve bir Rumen yazarın ya da şairin her ülkenin kendi dillerine çevrilmiş kitaplarını okumuş olacaktır. Bu proje ile toplamda 27 kitap okunmuş olacaktır. Projenin kabul edildiği tarihten itibaren proje sorumluları iletişime geçmiştir ve bir Whatsapp grubu kurulmuştur. Proje başlangıç tarihinden önce üç ortak okul okunacak kitap listelerini paylaşmıştır.

Projenin amacı öğrencilere 10 günde bir kitap bitirme alışkanlığı kazandırmaktır. Ayrıca kitapları basmakalıp değil de yazarların, şairlerin isimlerini ve ülkelerini de bilerek okumalarını sağlamaktır. Projenin yaygınlaştırılması kapsamında Facebook (WESHO B&C), Instagram (@weshobc), sayfaları açılmıştır. Açılan bu sayfalar ile öğrencileri İnternet’ten uzaklaştırma çabasından ziyade kitap okumayı öğrenciler için daha cazip ve gerekli hale getirmektir. Ayrıca bu sayfalarda paylaşım dili sadece İngilizce yapılmaktadır. Hareketliliklere katılacak öğrenciler de kitaplar hakkındaki yorum ve düşünce sunumlarını İngilizce dilinde yapacaktır. Bu sayede öğrenciler İngilizce dilini de pratik etmiş olacaklardır.

Bu proje sayesinde kültür hareketlilikleri gerçekleştirilmiş olacak, öğrenciler 10 günde bir kitap bitirme alışkanlığı kazanmış olacak, kitaplar daha bilinçli okunacak ve İngilizce dili pratik edilmiş olacaktır.

 

   Şehriban YEŞİL                                                                                  Ülkü TAŞAR

  Proje Sorumlusu                                                                                Okul Müdürü

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 1.11.2019
Güncelleme Tarihi : 1.11.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar