DİSLEKSİ KONULU PANELE YOĞUN İLGİ

3.11.2019
493 kez Okunmuştur.

   1- 7 Kasım ‘’ Disleksi Farkındalık Haftası’’ kapsamında TOGU engelli öğrenci birimi koordinatörlüğü ve Tokat Disleksi ve Hiperaktivite Derneği işbirliğiyle düzenlenen Disleksi ye Genel Bakış konulu panel Tokat Dedeman Otelde gerçekleştirirdi.

  Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Bünyamin Şahin, toplumda disleksi kelimesinin yeni gündeme geldiğini ve halkımızın konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını belirterek ; düzenlenen panelin önemine vurgu yaptı.

   Konuşmacı Dr. Öğretim Üyesi Sertan Talas , disleksi belirtilerine dikkat çekerken , ‘’Çocuğunuz okula başladığı zaman okuma- yazma öğrendiği süreçte akranlarına oranla yavaş okuyor ve yazıyor ,okurken ya da yazarken ses yada hece atlıyor ,b-d ,b-p gibi sesleri karıştırıp yanlış okuyor ya da yazıyorsa ,okuduğu bir metni anlamada güçlük çekiyorsa disleksi olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmek isterim…’’ Dedi.

   Konuşmacı Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzm. Dr. Önder Küçük,  disleksinin bir hastalık olmadığını belirterek dikkat eksikliği olan çocuklarda öğrenme güçlüğü görüldüğünü aynı zamanda öğrenme güçlüğü olan çocuklarda da dikkat eksikliği görülebildiğine dikkat çekti.

    Konuşmacı Dr. Öğretim üyesi Şefika Erdem, aile tutumları ile ilgili konuşmasında ; ailelere çocuklarınızı aşağılamayın ,cezalandırmayın ve çözüm odaklı olup kabullenme dönemini sağlıklı atlatabilmelerine destek olun ,önerisinde bulundu.

   Konuşmacı Doç. Dr. Macid Melekoğlu , çocuklarda okuma becerilerinin kazandırılmasında özverili olunması gerektiğini ve her çocuğun farklı bir şekilde öğrenebileceğini vurguladı.

Konuşmacı Dil ve konuşma terapisti Gülşen Işık , öğrenme güçlüğü olan bireylerin okul öncesi eğitim dönemin de bazı belirtiler verdiğini ve erken fark edilip müdahale edildiğinde başarının arttığına vurgu yaptı.

   Disleksi ve Hiperaktivite Derneği Tokat il Temsilcisi Nilgün Bıçak,  tanılama aracı olan TILLS testi hakkında bilgi vererek testin tanılama ve süreç planlamada kullanıldığını; sağlıklı bir eğitim  planlaması  neticesinde bireyin eğitim kalitesinin artırılacağını vurguladı.

   Atlı Karıncalar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi sponsorluğunda gerçekleştirilen panel yoğun ilgi gördü.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 3.11.2019
Güncelleme Tarihi : 3.11.2019
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar