GOP LİSESİNİN AKIBETİ NE

3.3.2020
1362 kez Okunmuştur.

Türk eğitim tarihinde geçmişi 1884 yılına dayanan Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi ile ilgili son günlerde okulun taşınacağı, başka bir kuruma devredileceği şeklinde iddialar ortaya atıldı.

            Edinilen bilgiye göre 2016 yılında tüm Türkiye genelinde okulların depreme dayanıklı olup olmadığı yönünde Milli Eğitim Bakanlığınca çalışma başlatıldı. Alınan numuneler doğrultusunda depreme dayanıksız okulların boşaltılması ya da yıkılıp yeni bir okul yapılması planlandı. Ancak  Tokat’ta GOP, Endüstri Meslek ve İmam Hatip Lisesi gibi tescilli binalar bulunuyor. Bu binalarda Anıtlar Kurulu izni olmadan hiçbir işlem yapılamıyor. Bu amaçla Bakanlıktan önümüzdeki günlerde teknik elemanlar  gelecek ve binalarda incelme yapacak. Ortaya çıkan rapora göre okul binaları ya boşaltılacak ya da özel güçlendirme yapılarak depreme dayanıklı hale getirilecek. Tokat’ta bu durumda olan diğer okullar için söz konusu durum geçerli olacak. Riskli binalar güçlendirilecek, boşaltılacak ya da yenilerinin yapılması gerekiyorsa devlet imkanlarıyla yenileri yapılacak. Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi için gösterilen çaba ise yıkılması, boşaltılması değil, özel güçlendirme yöntemiyle ayakta kalmasını sağlama yönünde.

            Öte yandan gelen teknik ekip Gaziosmanpaşa Lisesinin depreme dayanıksız olduğunu tespit ederse okul boşaltılacak. Akabinde bina için Anıtlar Kurulundan alınan izinle aynı mimaride yeniden yapılması talep edilecek.

    GAZİ OSMAN PAŞA LİSESİ

            Türk eğitim tarihinde önemli bir yere sahip olan Gaziosmanpaşa Lisesi, 1884 yılında 3 yıllık rüştiye olarak açılmış, 1902 yılında da 5 yıllık idadiye dönüştürülmüştür. 1924 yılında idadi, askerî lise ile birleştirilmiştir. 1928 yılında da karma lise olmuştur. Okul, 1947-1948 eğitim ve öğretim yılında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar gereği Yeşilırmak Özel Lisesi haline dönüştürülmüştür. 1949 yılında yeniden resmî lise yapılarak Tokat Lisesi adını almıştır. 20 Ocak 1953’ten sonra Tokat’ın yetiştirdiği Plevne Savaşı’nın büyük kahramanı Gazi Osman Paşa’nın adı Tokat Lisesine verilmiştir. 1965 yılında okula pansiyon binası, 1973 yılında ek binası, 1974’te de Öğretmen Okulu binası yapılmış ve okul son şeklini almıştır. Tokat’ın en eski lisesi olan Gaziosmanpaşa Lisesi birçok başarılara imza atmıştır. Birçok ünlünün bu okul mezunu olması, on binlerce mezun vermesi Tokat eğitim tarihi için de önemlidir. 2001 Yılında yıkılan birinci ek bina yerine şuanda Tokat Öğretmenevi olarak kullanılan bina yapılmıştır. 2007 Yılından itibaren 530 öğrenci mevcudu ile Tokat Gazi Osman Paşa Anadolu Lisesi, 40 öğretmenle eğitime devam etmektedir. Üniversiteye öğrenci hazırlamak amacını taşıyan okulun İl genelindeki başarı sırası hep önlerde olmuş, kültürel, sportif ve güzel sanatlara yönelik faaliyetlerde daima başarılı olmuştur. 2016 Yılında Etnografya Müzesi açılarak okulun tarihi gün yüzüne çıkarılmıştır. Müzede, okulun açıldığı günden bugüne kadar çalışan tüm öğretmenlerin fotoğrafları, kullanılan eğitim araçları, okulun tarihi geçmişine ışık tutan tüm envanterler ve okula adını veren Gazi Osman Paşa’nın mezarından getirilen toprak sergilenmektedir. 2017 Yılında Okul müzesinde sergilenen eğitim ile ilgili materyallerin yanında ildeki eğitim kurumlarından toplanan materyallerin de sergilenmesi ile İl Eğitim Tarihi Müzesi de Okulda açılmıştır. Eğitim Öğretime 18 derslik, Fizik, Kimya, Biyoloji laboratuarları, sanat atölyesi, müzik sınıfı, sağlıklı yaşam merkezi ve konferans salonu ile eğitim öğretime devam etmekte olan okulumuz kaliteli bir eğitim vermeyi amaçlamaktadır.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 3.03.2020
Güncelleme Tarihi : 3.03.2020
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar