KADINLAR

7.3.2020
1365 kez Okunmuştur.

     Dörde bölünmüşlerdir. Yarısı çılgın, yarısı akıllı, yarısı anne, yarısı çocuktur.
Çoğu kez anlayabilen için, içleri dışları birdir. Her şeyi apaçık söylemeyi isterler ama ataerkil bir toplumun baskısı içinde sustukça gözlerinden okumaya çalıştıklarınız olabilir.
Geneli her daim şeffaf yaşarlar. Acılarını belli etmeyi pek sevmezler ve kimseye kendisini acındırmak istemezler. Gerçeği güçlüdürler. Aslında saçı uzun aklı kısa sözüne rağmen saçlarını her savunduklarında hedeflerine uzak bile olsalar, tutkularının peşindelerdir. Ve bunun için rüzgarın bir kere üflemesi yeterlidir. İçlerinde ki cesaret bazen gözlerinden bazen de sustuklarından anlaşılabilir. Doğalarındaki anaçlık onlara yemek yapmasını da, hizmet etmesini öğretmiştir. Sevdiğinin dizinin dibinde oturmasını da bilirler, dimdik yanında durmasını da... !
Özel bir yeremi gidilecek öyle saatlerce hazırlanmayı sevmeyen kadınlarla, saatlerce sırf ‘çok güzel olmuşsun’ sözünü duymak için hazırlanan kadınlar aynıdır. Sadece biri ruju bitmiş hiç aldırış etmez, tüm doğallığı ile yola devam eder diğeri ise rujunu sürdükçe rahat hisseder. Aslında sadece kadınlar güzel bir gülüşü olmasını diler. İyi hissettikçe gülüşünün o makyajı aratmayacağını bilirler. Kararsızlığa düştüklerinde, sevdiklerinden sormadan fikir beklerler. Her zaman kendilerini düşündüğü kadar da karşısındakini düşünürler. Bunu belli eder ya da karşısındakinin tutumuna göre etmeyebilirler.! Çoğu kadın her zaman şımartılmayı sever. Geneli kin tutmaz, sadece sevdiklerinin elinden tutarlar. Hatta çoğu zorluğu yaşamış kadınlar kin tutmaktan nefret ederler. Okşandığında kedi, anlaşılamadığında panter olanları çoktur.
Kadın anne olmuş ise evladı için dünyanın karşısına kendini siper edebilir. Çoğu kez o güçlü yürekten gelen duygunun anlamını kendi bile anlamayabilir. Evladına karşı gücü asla tükenmez...
Bazen istemeden gizemli olsadalarda sevgileri sabittir ve akılda kalacak kadar büyüktür. Güçlü kadınların çoğu arkasına bakmaz, geçmişiyle pişman olmaz. İleri de pişman olacağı şeyi de yapmamaya çalışır. Yapsa da tecrübedir der geçerler. Ve ederi kadar değer verirler. Kadın yapısı gereği duygusaldır. Genelde kandırılmasının ve aldatılmasının nedeni de budur. Duygularının kölesidir. Ama en büyük özellikleri karşı cinsin düşünmediği en ince ayrıntıları planlar ve onlara takılabilirler. O ayrıntılarda boğuluyor gibi gözükseler de aslında hepsinin sırası, düzeni, açıklaması vardır. Karmaşık olan her şeyi çözmeyi, pratik düşünmeyi severler. Saygı duyuldukları her an saygı gösterirler. Çok fazla herkesle empati duydukları için çoğu kez hiç kimsenin duymadığı acıları hissederler.
Ama kendi duyguları söz konusuysa, anlaşıldığı kadardırlar. Aşkı da arkadaşlığı da ayırt edebilirler. Karşı taraftan emin olmadan sahiplenici iç güdülerini hissetmedikçe, kimseye umut vermezler, “umut” verdikleri insanlara da “unut” demezler. Sonra sevdikleri asla hasta olmasın diye devamlı bir anne korumacılığı ile “ sıkı giyin, ayağın çıplak dolaşma, mutlaka sabah kahvaltısını yap, oksijen önemli, uykunu tam al”..... gibi gibi kontrol manyaklıkları yapabilirler. Yani arada sıkıcı olabilirler. Yaşamış, görmüş, okumayı seven, üreten kadınlar genel olarak her şeyi espriye vurmasını bilirler.
Kadın yalanı hiç sevmez, istese ‘en kral yalanı söyleyebilecek zekaya sahipken’ ister ki asla kalplerde yalanlara yer verilmesin. İçleri dışları bir olan kadınlar kalpte hissedip dilde söylediklerinde bazen yanlış anlaşılabilirler. Aslında onlar zamanla fazla inanıp aldığı darbelerden güçlenirken, çok cesur olmuşlardır. Kaybetmekten korkmaz ve hep beni kaybeden düşünsün demeyi unutmazlar. Çünkü kendi değerini iyi bilirler tıpkı sevdiklerine vereceği değerler gibi.!
Aslında kadınlar karşısındakine ayna görevi de yaparlar uzun cümlelere sığamazken, bir o kadar da nettirler.
Umarım yazarın dilinden biraz olsun kadınlar için sorulan soru işaretlerinin cevaplarını verebilen biri olmuşumdur.

                CANAN MAT
SEVGİYLE KALIN ( 420bin okuyucuya ulaşan yazımı sizinle de paylaşmak istedim..)

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 7.03.2020
Güncelleme Tarihi : 7.03.2020