Sağlık, Ağız ve Dişlerden Başlar

17.3.2020
1227 kez Okunmuştur.

  Ortodonti Uzmanı Onur Demir , sağlığın ve temizliğin öneminin  çok daha fazla  anlaşıldığı  bu günlerde ; ağız ve diş sağlığı konusunda bilgiler paylaştı. Genel vücut temizliği, el temizliği  kadar ağız ve diş sağlığının da hayatımızı önemli ölçüde etkilediğini belirten Dt .Onur Demir şunları söyledi :

  Ağız ve diş sağlığı hastalıkları, dünya genelinde en sık görülen sağlık sorunlarının arasında yer alıyor ve kişinin yaşam kalitesini düşürüyor. Ağız ve diş sağlığı hastalıkları, şeker hastalığı, kalp - damar hastalıkları, büyüme ve gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun oluşmasına neden oluyor.

Diş ve diş eti hastalıkları, önlenebilir, kontrol edilebilir ve alışkanlıklarla iyileştirilebilir hastalıklar kategorisinde yer alıyor. Bu doğrultuda toplumsal bilincin ve düşük olan diş hekimine gitme sıklığının artırılması gerektiğinden, bu konuda yapılan çalışmaların ve bilinçlendirmenin önemi de çok daha fazla önem taşıyor.

22 Kasım 1908’de kurulan ilk `Dişçilik Okulu`nun kurulduğu tarih bir süredir Diş Hekimleri Günü olarak kutlanıyor.

Cumhuriyetle birlikte ise, modern bir görünüm alacak olan birçok kuruluşun temeli atılarak, modern tıp ve diş hekimliği eğitimine geçiş oluyor.

14 Mart 1827’de kurulan Tıphane ve Cerrahane-i Amire, ülkemizdeki tıp öğretiminin ilk modern aşamasını oluşturuyor. Okul daha sonra Tıphane ile birleşerek 1938’de Mekteb-i Şahane adını alıyor. Sivil tıbbiyenin 01.10.1908’de fakülte unvanını almasından sonra 22 Kasım 1908’de resmi bir yapıya kavuşturulan Dişçi Okulu, 28 Ekim 1909’da fiilen eğitime başlıyor. Ülkemizde yetişen ve dünyada isim yapmış bir çok doktor ve diş hekimi ;hepimizin ortak gururu olmuştur. Gerek tıp doktorlarımıza gerekse diş hekimleri  ve ortodontistlerimiz yurtdışından oldukça yoğun bir hasta gelmektedir .

FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.03.2020
Güncelleme Tarihi : 17.03.2020