MUHTARLAR MAHALLESİNE SAHİP ÇIKIYOR

28.3.2020
2657 kez Okunmuştur.

   Tokat’ta muhtarlar hayırsever vatandaşlardan aldıkları yardımları ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya çalışıyor. 

Türkiye genelinde ve şehrimizde yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ve virüsün sebep olduğu ekonomik zorluklarla mücadele çalışmaları sürüyor. Toplumun nabzını en iyi tutan, mahallesinde yaşayan insanların durumunu iyi bilen muhtarlar da yardıma muhtaç insanlar için harekete geçti.  Tokat Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, Tokat’ta 2 bin tane acil yardım ihtiyacı olan aile tespit ettiklerini ve yardım ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

            Telefon ile ulaştığımız Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Gökrem, ‘Muhtarlar bu süreçte neler yapıyor? Neler yapılmak isteniyor? Vatandaşlara yardımcı olabilmek için nasıl mücadele ediliyor?’ şeklinde yönelttiğimiz soruları yanıtladı.

“ MAHALLEMİZİ İYİ TANIYORUZ”

Tokat’taki tüm muhtarların mahallesinin durumunu çok iyi bildiğini belirten Gökrem, muhtarların mahallesine sahip çıktığını ve zor durumda olan insanların yardımına koşulduğunu söyledi.

  Mahalle muhtarları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmaya çalıştıklarını söyleyen Gökrem, “Tokat’ta tüm muhtarlarımızla beraber bir tespit yaptık. Çalışamayan insanlar var. Muhtar arkadaşlarımıza gerekli mesajları ilettik ve aldığımız sonuca göre 2 bin tane acil yardım ihtiyacı olan aile tespit ettik. Bu insanlarımız yardıma muhtaç çünkü birçoğu günü birlik işlerde çalışıyordu. İş yerlerinin tedbir amacıyla kapatılması sonucu şuan zor durumdalar. Biz muhtarlar olarak çalışmalar yaptık, yardıma ihtiyacı olan insanların var olduğunu biliyoruz. Devletimiz gerekli yardımları yapıyor ama halkımızın da duyarlı davranarak bu insanlara yardım etmesi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. En çok günübirlik işçi olarak yevmiye ile çalışan insanların sıkıntıda olduğunu görüyoruz. Onun için de maddi durumu iyi olan vatandaşlarımızın bu insanlara yardım etmelerini istiyoruz. Yardım etmek isteyenlerin muhtarlarımıza müracaat etmelerini ve muhtarlıklarla diyaloğa geçmelerini rica ediyoruz.” dedi.

GÜNÜ BİRLİK ÇALIŞAN İNSANLAR ZOR DURUMDA

Maddi ve gıda kolisi yardımının iyi olacağı kanaatinde olduğunu belirten Gökrem, “Günü birlik çalışan insanlar yevmiyesini alıp ihtiyaçlarını karşılayacak, aylık gelirleri yok, birikim yapma gibi bir durumları yok maalesef. Lokantalar, çay ocakları, kahveler ve bazı iş yerleri kapandı, günü birlik çalışan insanlar zor durumdalar şuanda.  Muhtarlarımız zor durumda olan aileleri tespit etti, şuanda yardım etmek için ulaşmaya çalıştığımız insanlar da var. İnsanların acil ihtiyaçlarını bir şekilde gidermeye çalışıyoruz,  bir sonucun çıkmasını bekliyoruz.  Belediye tarafından zor durumda olduğu tespit edilen ailelere kuru gıda yardımı yapılıyor. Fakat şuan çalışamayan insanlar sadece bu gelen yardımla hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Valilik, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile nakit yardımı yapılması planlanıyor, bu yardım da belli bir kesime yapılıyor. Yeşil kartı olanlar, 65 aylığı alanlar, dul ve yetim aylığı alanlara yardım yapılıyor. Bunların dışında zor durumda olan insanlar var. Kimisinin kirası ve borcu var. Günlük ekmek ihtiyacını bile zorla karşılayan insanlar var.” şeklinde konuştu.

MUHTARLAR İŞİNİN BAŞINDA

Yardıma ihtiyacı olan insanlar için mücadele ettiklerini belirten Gökrem, “Muhtarlarımız mahallesini çok iyi biliyor. Muhtarlarımız bu konuda fakire, fukaraya, garip gurabaya yardım etmek için gayret gösteriyor. Muhtarlarımız işinin başında, mahallesine sahip çıkıyor, ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalışıyor. Halkımız ve duyarlı insanlar yardımcı olunursa mahalle muhtarları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine bu yardımlar iletilir.” diyerek vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.03.2020
Güncelleme Tarihi : 28.03.2020
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
LİG PUAN DURUMU
En Son Yorumlar