Köylülerin telefon isyanı

7.8.2020
3332 kez Okunmuştur.

  Tokat merkeze bağlı Aydoğdu Köyü sakinleri akrabaları ile iletişim kurmak için yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki tepeye çıkıyor. Telefonla konuşurken, yağmur ve soğuktan korunmak için tepeye kulübe inşa eden köylüler yetkililerden yardım bekliyor. Ulaşım altyapı ve iletişim alanında ciddi gelişmeler kat eden Türkiye’de ambulansı veya itfaiyeyi bile arayamayan köylüler seslerinin duyulmasını istiyor.

 

Tokat merkeze 45 kilometre uzaklıktaki 50 haneli Aydoğdu Köyünde yıllardır telefon çekmiyor. Köyde bulunan 450 nüfusun çoğunluğu 65 yaş üstü insanlardan oluşuyor. Çocukları gurbette olan sabit telefon hatları bile olmayan köy sakinleri çocukları ile iletişim kurmak için yaklaşık 1 kilometre yürüyerek telefonun çektiği tepeye çıkıyor. Soğuk havalarda da tepeye çıkmak zorunda kaldıkları için muhtarlık olarak aldıkları karar ile tepeye rüzgardan, yağmurdan ve soğuk havadan korunmak için kulübe yaptılar. Tepeye çıktıklarında çocukları ile görüşebilen köy halkı evlerinin içerisinde de telefonlarının çekmesi için verici konulmasını istiyor. Çevre de bulunan yaklaşık 10 köyde de aynı sorunun yaşandığı görülürken dikilecek verici ile tüm köylerin telefon sorunu çözülmüş olacak.

“Yaşlı insanlarız tepe tepe dolaşıyoruz”

Koronavirüsten dolayı çocuklarının köye gelemediğini ve onlarla iletişim kurmak için her gün tepeye yürüdüğünü ifade eden Aydoğdu Köyü muhtarı Aşur Türker, ``Bizim çocuklarımız İstanbul`da koronavirüsten dolayı onlarla görüşemiyoruz. Biz köyden çıkmadan telefonda edemiyoruz. Türk Telekom’a dilekçelerimizi verdik. iki yıldır uğraşıyoruz. Tamam deyip geçiştiriyorlar. Gelip, bakan olmadı. Derdimizi anlayan olmadı. Vali beye dile getirdik. Her hafta devlet dairelerine gidip geliyoruz. Bizi geçiştiriyorlar. Bize hizmet veren yok. Koronavirüsten dolayı çocuklarımızla görüşemiyoruz. Çocuklarımız köye gelemiyorlar. Burada kalanlar ise yaşlılar. Hepimiz yaşlıyız 65 yaş üzeriyiz. Bayramda çocuklarımız bize telefon ediyor çekmiyor, mecburen biz 2 kilometre gidiyoruz ondan sonra çocuklarımızla görüşebiliyoruz. Biz yine yürüyebiliyoruz, daha yaşlı yürüyemeyen vatandaşlarımız var onlar aylarca çocuklarıyla torunlarıyla konuşamıyor. Şuanda normal sabit telefonumuz bile yok. Artık sesimizin duyulmasını istiyoruz. Buradan sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum. Bize kulak versinler, yardımcı olsunlar. Muhtar olduğum için kaymakamlıkta işim oluyor ama aradıkları zaman ulaşamıyorlar. Biz arayıp soruyoruz. Yada tesadüf kente indiğimizde tesadüf denk geliyoruz ve işimizi hallediyoruz`` dedi.

`` Kullanamadığımız telefonların faturasını ödüyoruz``

 

Köye akrabalarını ziyarete gelen Turan Kıyak ise, 5 aydır köyde olduğunu telefonunun çekmemesinden dolayı hiç telefonla konuşmamasına rağmen fatura ödediğini söyledi.  Kıyak; “Bu köyde genellikle 65 yaş üstü vatandaş olduğu için kimsenin çocuğu ulaşamıyor.  İnsanlarda böyle dağ tepe dolaşıp çocukları ile görüşebilmek için imkan arıyorlar. Her yere dilekçe verdiğimiz halde ilgilenmediler. Buradaki kulübede bu 65 yaş üstü insanlar buraya geldiklerinde yağmurdan, yaştan korunarak telefonla görüşmeye çalışıyorlar. Yangın çıksa itfaiye yetişemiyor. Hastalansak ambulansımız gelmiyor. Kimse ile iletişime geçemiyoruz. Burada çok mağduruz. Yani kullanmadığımız telefonların faturasını yatırıyoruz`` diye konuştu.

“Başımıza bir şey gelse ambulansı ya da itfaiyeyi arayamıyoruz”

İstanbul’dan köye dedesini ziyarete gelen Ayşe’de, arkadaşlarının arayıp ulaşamadığı için bazılarının küstüğünü söyleyerek, ``Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyorum aslında ama buraya geldiğim için telefonum hiç çekmiyor. Köyde birisine bir şey olsa ambulans bile arayamıyoruz. Telefonu bilerek açmıyorsun diyerek küsen arkadaşlarım oldu. Köyden telefon çekecek diye bir kaç tane dağ tırmanmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“21. Yüzyılda bu mağduriyet akıllara zarar”

İstanbul`da iş adamı olan Feyzullah Türker ise, `` Benim gibi bir çok köylü kardeşimiz ; her ay mutlaka yaz-kış köye gelir.Tokat merkeze gider alış veriş yaparız. Maillerimize bakmak için tepeye çıkıyoruz. Laptopun şarjı bitiyor, priz yok. Telefon ve internet olmayınca insan kendini çok eksik hissediyor.21. Yüzyılda bu mağduriyet akıllara zarar. Kış aylarında hem Tokat hem de  komşu köyler ile irtibatımız kesiliyor. Yolumuzun yeniden yapılması konusunda Tokat Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı ‘dan destek bekliyoruz.’’ Dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 7.08.2020
Güncelleme Tarihi : 7.08.2020