Kitap Tokat Köylerde

16.12.2021
579 kez Okunmuştur.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı öncülüğünde başlatılan Kitap Tokat Projesi kapsamında “Köy Çocuklarına Kitap Taşıyoruz” etkinliği Kızılöz İlkokulunda yapıldı.

Türkiye’nin ilk müstakil Bebek ve Çocuk Kütüphanesi koordinatörlüğünde “Kitaplar Köyümde Kanatlansın” sloganıyla köy köy gezilerek sanat etkinlikleri yapılıyor, çocuklara Vali Dr. Ozan Balcı’nın selamı iletiliyor ve kitap hediye ediliyor.

 

   Kitap Tokat Projesi ile üç yıldır 1 milyon 500 bin civarında kitap hediye edilerek Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilmiş durumda. Türkiye’de örnek olarak yürütülen Kitap Tokat Projesi ile salgın döneminde PTT ile yapılan protokol ile 100 bin civarında kitap da öğrencilerin adreslerine ücretsiz olarak teslim edildi. Ayrıca okuma kültürünü geliştirmek maksadıyla her yarı dönemde iki olmak üzere yılda dört defa kitap okuma yarışmaları yapılıyor. Okul öncesinden liseye tüm öğrenciler yarışmaya katılıyor.

“ Köy Çocuklarına Kitap Taşıyoruz”

Tokat  Valisi Dr. Ozan Balcı’nın girişimleriyle ilimize kazandırılan Türkiye’nin ilk müstakil Bebek ve Çocuk Kütüphanesinin koordinatörlüğünde yürütülen etkinliklerde bugüne kadar beş köy ziyaret edilmiş durumda. Bebek ve Çocuk Kütüphanesi Koordinatörü Nurver Şahin Düğenci projeye dair şunları kaydetti: “Kütüphanemizde yaptığımız her türlü etkinliği köy çocukları için de yapıyoruz. Valimiz Dr. Ozan Balcı’nın himayelerinde ve Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali’nin destek ve tavsiyeleriyle köy çocuklarının yüzünü güldürüyoruz, onlara kitaplarla birlikte çeşitli hediyeler götürüyoruz. Köyün girişinden itibaren gördüğümüz sıcaklık ve samimiyet, çocukların bizleri okulun girişinde bekliyor oluşları, sevinçleri motivasyonumuzu artırıyor. Böylece her ay bir köy okulunda çocukların yüzü gülüyor. Merkez köylerimizi bir planlama dâhilinde ziyaret etmeyi düşünüyoruz.”

 Bebek ve Çocuk Kütüphanesi Eğitim Yuvası Oldu!

Göreve geldiğinden itibaren kalıcı, sürdürülebilir ve fark yaratan projelerle anılan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali bu kapsamda yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu:    “Bakanlığımızın talimatları ve Valimiz Dr. Ozan Balcı’nın destekleriyle Tokat’ta kütüphanesiz okul kalmayacak. Tüm okullarımıza kitap desteğinde bulunuyoruz. Hem sınıflar hem de koridorlarda olmak üzere öğrencilerimizin faydalanmaları için kitap desteğimiz var. Bebek ve Çocuk Kütüphanesi de bu kapsamda önemsediğimiz bir eğitim yuvası oldu. Özellikle  anaokuluna çeşitli sebeplerle gidemeyen çocuklar başta olmak üzere, okul öncesi eğitim kurumlarıyla da iş birliği hâlinde kütüphaneye davet edilen çocuklar için haftada dört defa nitelikli etkinlikler yapılıyor. Buradan da tüm ailelerimize duyurmuş olalım, 0-6 yaş grubundaki çocuklarını buradaki etkinlere götürebilirler.”

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.12.2021
Güncelleme Tarihi : 16.12.2021