ŞUBE MÜDÜRLERİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

9.6.2022
918 kez Okunmuştur.


Sayın Cumhurbaşkanımızın 6 Haziran 2022 de yaptığı açıklamada, 3600 ek gösterge çalışmasının sadece 4 meslek grubu için değil, bütün memurları kapsayacak şekilde yapıldığını, tüm memurların ek göstergelerinin 600 puan artırıldığını, şube müdürü, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin ek göstergesinin 2200`den 3000 ek göstergeye yükseltileceğini kamuoyuna duyurdu.
Kamu görevlisi şube müdürlerinin ek göstergeleri, 666 sayılı kanun hükmünde kararname ile 2200 de bırakılarak daha önce ilk mağduriyet oluşturulmuşken, yeni ek gösterge taslağında önceki mağduriyetin giderilmesi ve yapılan yanlışlığın düzeltilmesi beklenirken maalesef Şube Müdürleri yine amiri durumunda bulunduğu kamu görevlilerinin gerisinde bir ek göstergeye mahkûm edildi.
Şube müdürleri, hiyerarşik düzende yapılan işin kontrol ve sorumluluğunu üstlendiği görevin karşılığı olan ek gösterge açısından, makam/görev tazminatını alamayan ve maiyetinde görev yapan personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit olan yönetici grubu konumunda bırakılmıştır.

DAĞ FARE DOĞURDU! ŞUBE MÜDÜRLERİ NE BEKLEDİ BULDU?
Şube müdürlerinin sayılan mağduriyetlerinin giderilmesi, mevcutta 2200 olan ek göstergesinin 3600 ek göstergeye yükseltilmesi ile mümkün olacakken, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasında şube müdürlerinin ek göstergesi sadece 3 bin ek göstergeye yükseltilmiştir. Bu da şube müdürlerinin ek gösterge aylıklarının yalnızca 155 TL arttığı anlamına gelmektedir. Şube müdürleri Ek göstergesinin 3 bine yükseltilmesiyle özel hizmet aylığında da bir artış olmadığı anlaşılmış halihazırda makam ve görev tazminatları olmayan, çalışma barışı ve Türkiye kamu çalışanları hiyerarşisini ekonomik açıdan bozan bir düzenleme niteliği taşımaktadır!
ŞİMDİ TEKRAR HATIRLATALIM KAMUDA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ KADROSU NEDEN ÖNEMLİ?
Şube müdürleri için 3600 ek gösterge beklentisi, aslında “itibarın iadesi”dir. Mevcut öneri ile şube müdürlerine 3000 ek göstergenin verilmesi teklifi kabul edilemezdir. Tasarının mevcut haliyle yasalaşmaması ve yeni mağduriyetin önlenmesi gerekmekte olup, Şube Müdürleri Derneği olarak kamu yönetiminde idareci pozisyonunda bulunan şube müdürlerine makam ve görev tazminatı ile birlikte 3600 ek göstergenin verilmelidir. Türk kamu yönetiminde asırlık hizmetleriyle devletinin ve milletinin hizmetinde en büyük sorumlulukları alan, gecesi gündüzüyle vatandaşına hizmet için mücadele eden mensuplarımız adına Şube müdürlerinin hak ettiği özlük ve ekonomik hakları almak adına sivil kitle örgütleri ve paydaşlarımızın 3600 ek gösterge konusunda Derneğimize her türlü desteği vereceğini, yasalaşmadan önce taslakta yer alan mevcut eksikliklerin giderileceğini umut talep etmekteyiz.
Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 9.06.2022
Güncelleme Tarihi : 9.06.2022